Newsy

Festiwal otwarcia Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
19.08.2021
Mazowiecki Instytut Kultury zaprasza na oficjalne otwarcie Czytelni Słów i Dźwięków Elektra, które odbędzie się w dniach 3-5 września. Otwarcie Elektry będzie miało charakter trzydniowego festiwalu, podczas którego odbędą się: giełda płytowa, konkursy, warsztaty, spektakle i koncerty. Psychosonda jest patronem prasowym wydarzenia.

Podczas uroczystego otwarcia multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w Elektrze synergii literatury i muzyki. Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem Morświn. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo. Ukoronowaniem trzydniowej imprezy będzie Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku.

Czym jest Czytelnia Elektra?

Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu. Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń. To także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum. 

Na zbiory Elektry składają się bogaty księgozbiór i płytoteka, z których każdy może skorzystać bezpłatnie, na zasadach wolnego dostępu.

Elektra to także miejsce spotkań literackich i wydarzeń muzycznych. Scena dla działań kultury niezależnej, eksperymentalnej.

Festiwal otwarcia

3 września, piątek, 18:30

(obowiązują zaproszenia)

>> Sambor Dudziński Trio – Norwid Nawinylu <<

Utwory Cypriana Kamila Norwida w kompozycjach muzyczno-dźwiękowych przygotowane specjalnie na otwarcie Elektry i zagrane premierowe przez Sambor Dudziński Trio.

>> Uroczystość otwarcia Elektry <<

Dj Risky – oprawa muzyczna


4 września, sobota

>> Giełda płytowa i Targi Małych Wydawców <<

[10:00-17:00, sala Elektorska, hol główny]

Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie płytowe z całego kraju zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe.

Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.

>> Kuzugo – koncert <<
[18:00, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Ambientowa improwizacja na elektronikę, gitarę i głos, tworzona przez Zuzannę Koftę, oraz Jakuba Buchnera.

>> ŻAL - koncert <<
[19:30, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Duet elektroniczno-wokalno-gitarowy, tworzony przez syntezatorzystę Aleksandra Żurowskiego oraz gitarzysto-wokalistę Jakuba Buchnera.

>> Morświn - koncert <<
[21:00, Czytelnia Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Zespół, który tworzą Marcin Świetlicki, Małgorzata Tekli Tekiel i Paulina Owczarek, zagra kameralny koncert w samej Elektrze.


5 września, niedziela

>> Giełda płytowa i targi niezależnych wytwórni <<

[10:00-17:00, sala Elektorska]

Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe. 

Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.

>> „tu byłam/tu byłem. Esej obrazkowy.” – warsztaty <<
[11:00-14:00, Czytelnia Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Warsztaty dla dorosłych z „Książką do Zrobienia” Aleksandry Cieślak.
 Inauguracja „Performatywnego Klubu Książki” w Elektrze.

>> „Księga Życia” – Spektakl <<
[16:00-17:00, Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni. Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu.

>> „Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery” <<
[18:00, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)

Wyjątkowy pokaz najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę. Na scenie zamiast muzyków pojawią się ponad stuletnie gramofony, patefony, fonografy i inne adaptery. Koncert jest remake’iem pokazu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku. Współorganizatorem koncertu jest skład gramofonów i patefonów DoGramofonu.pl.

Wybrane wydarzenia z tłumaczeniem na polski język migowy i pętlą indukcyjną.

Adres: Elektoralna 12, 00-139 Warszawa

zdjęcia: Jakub Pełka 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.