Podczas uroczystego otwarcia multiinstrumentalista Sambor Dudziński zagra koncert poświęcony twórczości Cypriana Kamila Norwida, dając wyraz obecnej w Elektrze synergii literatury i muzyki. Marcin Świetlicki odwiedzi Elektrę ze swoim nowym projektem Morświn. Nie zabraknie wykonawców młodego pokolenia, reprezentowanego przez stołeczne ŻAL i Kuzugo. Ukoronowaniem trzydniowej imprezy będzie Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery będący reinterpretacją koncertu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku.
Czym jest Czytelnia Elektra?
Czytelnia Elektra to miejsce, które łączy w sobie funkcje salonu literackiego z klimatem niezależnego sklepu płytowego. To istna świątynia kultury analogowej, gdzie zarówno miłośnicy książek, jak i płyt winylowych poczują się jak w domu. Elektra to miejsce inspirujących spotkań i wymiany kulturalnych doświadczeń. To także miejsce relaksu, cichej pracy i przestrzeń do odkrywania literackiego i muzycznego uniwersum.
Na zbiory Elektry składają się bogaty księgozbiór i płytoteka, z których każdy może skorzystać bezpłatnie, na zasadach wolnego dostępu.
Elektra to także miejsce spotkań literackich i wydarzeń muzycznych. Scena dla działań kultury niezależnej, eksperymentalnej.
Festiwal otwarcia
3 września, piątek, 18:30
(obowiązują zaproszenia)
>> Sambor Dudziński Trio – Norwid Nawinylu <<
Utwory Cypriana Kamila Norwida w kompozycjach muzyczno-dźwiękowych przygotowane specjalnie na otwarcie Elektry i zagrane premierowe przez Sambor Dudziński Trio.
>> Uroczystość otwarcia Elektry <<
Dj Risky – oprawa muzyczna
4 września, sobota
>> Giełda płytowa i Targi Małych Wydawców <<
[10:00-17:00, sala Elektorska, hol główny]
Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie płytowe z całego kraju zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe.
Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.
>> Kuzugo – koncert <<
[18:00, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Ambientowa improwizacja na elektronikę, gitarę i głos, tworzona przez Zuzannę Koftę, oraz Jakuba Buchnera.
>> ŻAL - koncert <<
[19:30, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Duet elektroniczno-wokalno-gitarowy, tworzony przez syntezatorzystę Aleksandra Żurowskiego oraz gitarzysto-wokalistę Jakuba Buchnera.
>> Morświn - koncert <<
[21:00, Czytelnia Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Zespół, który tworzą Marcin Świetlicki, Małgorzata Tekli Tekiel i Paulina Owczarek, zagra kameralny koncert w samej Elektrze.
5 września, niedziela
>> Giełda płytowa i targi niezależnych wytwórni <<
[10:00-17:00, sala Elektorska]
Najlepsze stołeczne sklepy płytowe i niezależne wytwórnie zebrane w jednym miejscu, aby wszyscy miłośnicy „czarnego złota” mogli powiększyć swoje domowe kolekcje płytowe.
Soul Service Dj Team – oprawa muzyczna.
>> „tu byłam/tu byłem. Esej obrazkowy.” – warsztaty <<
[11:00-14:00, Czytelnia Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Warsztaty dla dorosłych z „Książką do Zrobienia” Aleksandry Cieślak.
Inauguracja „Performatywnego Klubu Książki” w Elektrze.
>> „Księga Życia” – Spektakl <<
[16:00-17:00, Elektra]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Interaktywny spektakl adresowany do najmłodszej widowni. Historia ukazana w przedstawieniu opowiada o przemianach następujących w przyrodzie oraz o naszym z nią połączeniu.
>> „Koncert na gramofony, patefony i inne adaptery” <<
[18:00, sala Widowiskowa]
(obowiązują bezpłatne wejściówki)
Wyjątkowy pokaz najstarszych urządzeń odtwarzających muzykę. Na scenie zamiast muzyków pojawią się ponad stuletnie gramofony, patefony, fonografy i inne adaptery. Koncert jest remake’iem pokazu, który odbył się przy Elektoralnej 12 w 1994 roku. Współorganizatorem koncertu jest skład gramofonów i patefonów DoGramofonu.pl.
Wybrane wydarzenia z tłumaczeniem na polski język migowy i pętlą indukcyjną.
Adres: Elektoralna 12, 00-139 Warszawa
zdjęcia: Jakub Pełka