Newsy

Ostatni album Michała Giercuszkiewicza na winylu

Portal Winylowy
Portal Winylowy
09.11.2020
Michał "Gier" Giercuszkiewicz był jedną z największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, charyzmatyczny perkusista, nietuzinkowa osobowość, żywa legenda bluesa, rocka i jazzu. 6 listopada 2020 ukazał się jego ostatni album "Wolność" w formacie LP.

Winylowa edycja wydawnictwa ukazuje się z inną okładką, niż album w formacie CD. Znajduję się tu także na nowo nagrana i zaaranżowana jedna z kompozycji - "Friendship", która na winylu nosi tytuł "Friendship 2". Pierwotnie instrumentalny utwór, został wzbogacony o tekst, stanowiący wymowne postscriptum do ostatnich wydarzeń. Słowa te wyśpiewała Natalia Kwiatkowska.

Na pierwszym krążku, zatytułowanym "Dzisiaj", znajdują się premierowe kompozycje w wykonaniu znakomitych muzyków polskiej sceny bluesowej, rockowej i jazzowej, którzy zaproszeni i zainspirowani przez Michała Giercuszkiewicza, występują tutaj w różnych konfiguracjach. W nagraniach, oprócz Michała Giercuszkiewicza, udział wzięli : Bronisław Duży, Krzysztof Głuch, Antoni Gralak, Grzegorz Kapołka, Michał Kielak, Agnieszka Łapka, Andrzej Rusek, Mirosław Rzepa, Jorgos Skolias, Józef Skrzek oraz spiritus movens projektu - Leszek Winder.

Druga płyta, pod tytułem "Wczoraj", to interesujący zestaw nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań, w tym m.in. unikalne nagrania koncertowe Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, Józefa Skrzeka z grupą Bezdomne Psy, oraz Janka "Kyksa" Skrzeka. Zawarto też tutaj premierową kompozycję "Wolność", która w wersji CD znalazła się na pierwszym krążku.
Michał "Gier" Giercuszkiewicz swoją karierę zaczynał na początku lat 70. w zespole Apogeum. Był perkusistą wielu legendarnych polskich zespołów bluesowych i rockowych (m.in. Dżem, Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek). Giercuszkiewicz współtworzył i nagrał większość znanych utworów grupy Dżem z Ryszardem Riedlem. Artysta przez wiele lat mieszkał w Bieszczadach, w zbudowanym przez siebie domu na wodzie, na Zalewie Solińskim. Michał Giercuszkiewicz zmarł 27 lipca 2020.

Spis utworów:

LP 1: Dzisiaj
Side A
1. Dwa księżyce
2. Dolne miasto
3. Nocny prąd
4. Gyear
Side B
1. Tratwa
2. Friendship 2
3. Mich
4. Wyspa Skalista
5. Pan Demon
6. Wpadnę jutro

LP 2: Wczoraj
Side C
1. Czerwony jak cegła
2. Whisky
3. Szum z Bieszczad
Side D
1. When You Left Me
2. Do przyjaciela
3. Wolność

Info prasowe 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.