Newsy

Ponad pół miliona winyli sprzedanych w ciągu tygodnia

Ewa Krzempek
Ewa Krzempek
09.05.2017

Tegoroczna, dziesiąta odsłona Record Store Day już za nami. Magazyn Billboard opublikował raport Nielsen Music, który potwierdza rangę tej imprezy w środowisku winylowym. Słupki sprzedaży znów poszybowały w górę. Tygodniowa sprzedaż albumów w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 213%, a tygodniowa sprzedaż tych wydanych na czarnym krążku wyniosła 547 000 sztuk.

Record Store Day 2017 w liczbach

Nielsen Music monitoruje amerykański rynek muzyczny już od 1991 roku. Tegoroczne badanie przeprowadzone podczas Record Store Day, przynosi wiele interesujących faktów. W ciągu tygodnia Record Store Day (ostatni tydzień kwietnia) sprzedaż albumów w niezależnych sklepach wzrosła o 197% w porównaniu do poprzedniego tygodnia, co jest największym tygodniowym wzrostem w ciągu ostatnich 10 lat. Mówiąc natomiast o sprzedaży winyli wzrost jest jeszcze bardziej imponujący: sprzedano 409 000 sztuk, co dało wzrost o 484%. W ciągu tygodnia sprzedano 89 000 singli wydanych na 12” winylu, co w porównaniu z 2 000 szt sprzedanych w tygodniu poprzedzającym Record Store Day daje wzrost sprzedaży o 4350%!

Biorąc po uwagę sprzedaż prowadzoną przez niezależnych sprzedawców detalicznych liczby te są jeszcze wyższe: sprzedaż podskoczyła o 213%, a faktyczna ilość sprzedanych winyli to 547 000 sztuk. Jest to najlepszy tygodniowy wynik sprzedaży (poza okresem świątecznym) jaki Nielsen Music odnotował od początku swojej działalności.

Record Store Day rośnie w siłę

Pod względem ogólnej ilości sprzedanych albumów tegoroczny Record Store Day zanotował wzrost o 1,4 % w porównaniu z rokiem poprzednim. Biorąc pod uwagę fakt, iż Record Store Day zawsze wiąże się z pojawieniem się na rynku wielu wyjątkowych, limitowanych edycji, wzrost sprzedaży w tym właśnie okresie nikogo specjalnie nie dziwi.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.