Newsy

Wydawnictwa muzyczne też mogą być eko!

Portal Winylowy
Portal Winylowy
23.10.2019
21 października w warszawskim Studio U22, mieszczącym się przy Nowym Świecie, odbyła się prapremiera nowego albumu Natalii Przybysz “Jak malować ogień”. Wydawnictwo zostało odsłuchane bezpośrednio z EKO winyla oraz EKO płyty CD, które są efektem współpracy tłoczni WM Fono z artystką oraz wytwórnią Kayax.

Liczenie zgromadzeni przedstawicie mediów oraz fani Natalii Przybysz pojawili się wczoraj w Studio U22, by wspólnie z artystką celebrować prapremierę jej najnowszej płyty, która oficjalnie trafi do sprzedaży 25 października. Natalia stawiła się na miejscu wraz ze swoim zespołem, aby przybliżyć kulisy powstania albumu “Jak malować ogień”. Muzycy w rozmowie z Dyrektorem Muzycznym radiowej Trójki – Piotrem Metzem – opowiadali o płycie, nad którą pracowali przez ostatnie miesiące. Wydarzenie uświetnił odsłuch materiału, po którym zdecydowanie wiemy jedno – na półki trafi świetny, wartościowy krążek. 

Warto dodać, że wartościowy nie tylko ze względów muzycznych. Wydawnictwo zostało bowiem przygotowane z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Materiał trafił na pierwszego w historii WM Fono EKO Winyla oraz EKO płytę CD, o których szerzej w trakcie wydarzenia opowiedziała przedstawicielka tłoczni – Katarzyna Widz: 

„Już w momencie, kiedy pojawił się temat stworzenia wydawnictwa, które byłoby bardziej przyjazne środowisku, zaczęliśmy szukać rozwiązań, by rzeczywiście przygotować EKO produkt. Po solidnym rozpoznaniu oraz kilku próbach na tłoczni okazało się, że jak najbardziej da się to zrobić! EKO winyl przygotowaliśmy z regranulatu, który pochodzi z przemiału “ścinek” pozostałych po produkcji innych płyt winylowych. Przy EKO płycie CD wykorzystaliśmy znacznie mniej aluminium, dzięki czemu kompakt jest niemal przeźroczysty. Opakowanie również zostało przygotowane w 100 procentach ze zrecyklingowanego papieru. Z kolei folia, która ochrania płytę, zarówno winylową jak i CD, powstała z kukurydzy. Jest to więc pionierski projekt na polskim rynku muzycznym.” 

Powyższe słowa pokazują, że nawet w przypadku wydawnictw muzycznych można działać w duchu idei “zero waste”. Otwarte pozostaje jednak pytanie: czy po Natalii Przybysz pojawią się kolejni artyści, którzy będą chcieli kontynuować ten ekologiczny trend wydawniczy? O tym przekonamy się już niebawem! 

Więcej informacji o EKO winylu i EKO płycie CD można znaleźć tutaj

Galeria

Zdjęcia z wydarzenia przygotował Darek Kawka. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.