Sprzęt

Urządzenie All-in-one Technics OTTAVA SC-C70 potrafi bardzo wiele

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
25.07.2021
Urządzenia typu all-in-one od momentu swojego powstania cieszą się niesłabnącą popularnością. Przeżyły epokę największej popularności płyt winylowych, kaset magnetofonowych i płyt kompaktowych – teraz przed nimi największe wyzwanie: epoka danych cyfrowych, nie zapominając oczywiście przy tym o wcześniejszym dorobku świata audio. Jednym z przedstawicieli tego segmentu jest Technics OTTAVA SC-C70. Odtwarzacz łączący nowoczesną technologię z dobrą jakością wykonania, z jakich marka Technics zasłynęła przez lata. Nie zabrakło również kilku ciekawostek, które składają się na uwielbiany przez nas efekt – świetnej jakości dźwięku.

Na samym początku warto powiedzieć, czym właściwie jest Technics OTTAVA SC-C70, bo sprawa wcale nie jest tak prosta, jak się wydaje! Systemy all-in-one łączy jedna cecha – posiadają w sobie funkcjonalność kilku urządzeń. Jednak to, jak bardzo rozbudowane będą możliwości samego urządzenia, jest już bardzo indywidualną kwestią. Co zatem znajdziemy w SC-C70? Lista jest naprawdę długa. Jest to przede wszystkim cyfrowy wzmacniacz dźwięku z wbudowanymi głośnikami. Znalazło się również miejsca na odtwarzacz płyt kompaktowych jak i szereg nowoczesnych rozwiązań, w których łączność bluetooth jest oczywistością. W jednym, niewielkim urządzeniu skondensowano dorobek ogromnej części branży audio i nie ukrywając – zrobiono to naprawdę dobrze!

Wygląd 

Gdy już wiemy, z czym mamy do czynienia, warto zabrać się za kwestię, która jako pierwsza wpada nam w oko - dosłownie - ponieważ jest to wygląd samego urządzenia. Dominuje gustowna klasyka z odrobiną ekstrawagancji. Całe urządzenie jest wielkości przeciętnego wzmacniacza – 45 cm szerokości, 28 cm głębokości i lekko ponad 14 cm wysokości. Przednia ścianka w doskonałej większości pokryta jest maskownicą zestawu głośnikowego, na środku znalazła się sekcja wyświetlacza.

Po włączeniu urządzenia w górnym lewym rogu panelu pojawia się niebieska ikonka sygnalizująca prace urządzenia. Biorąc pod uwagę, że to właśnie przedni panel jest najbardziej reprezentatywny i wielokrotnie tylko on jest widoczny, należy powiedzieć, że urządzenie bez problemu wkomponuje się w nowoczesne loftowe wnętrze, odnajdzie w popularnym stylu skandynawskim, jak i po prostu – zadomowi w każdym pomieszczeniu. Nie oznacza to jednak, że urządzenie jest wizualnie nudne. Przeciwnie, przyciąga wzrok i stanowi swoistą ozdobę pomieszczenia. Boki urządzenia to klasyka w pełnej formie, proste ścianki bez żadnych niepotrzebnych dodatków. Ekstrawagancja zaczyna się za to na górnym panelu. Gdybym miał podać powód wyeksponowania SC-C70 na górnym blacie naszego stolika powiedziałbym – spójrz na ten panel, na pewno chcesz go schować? Piękna aluminiowa płyta, na której umieszczono zespół dotykowych przycisków i największy wizualny bajer – miejsce na umieszczenie płyty kompaktowej. Celowo nie użyłem tutaj tradycyjnego stwierdzenia „szuflada”. Płyta kompaktowa wkładana jest od góry po uprzednim uchyleniu okrągłego, przezroczystego wieczka w bok. Po włożeniu nośnika oraz naciśnięciu przycisku play naszym oczom ukazuje się hipnotyzujący widok kręcącego obrazka, oraz to, co jest najważniejsze – ten dźwięk!

Wzmacniacze 

Za reprodukcję dźwięku odpowiada tutaj cyfrowy wzmacniacz wyposażony w procesory dźwięku JENO Engine, stworzony na podstawie koncepcji projektu Technics Reference System.  System JENO Engine wyróżnia się doskonałą eliminacją niekorzystnych drgań oraz optymalizacją stosunku sygnału do szumu. Pozwala to na wierniejsze odzwierciedlanie odtwarzanych nagrań. Na wstępie wspomniałem o „wzmacniaczu”, należy jednak doprecyzować, że SC-C70 posiada ich aż dwa, które są zasilanie osobnymi od pozostałych elementów systemu OTTAVA zasilaczami. Pierwszy odpowiada za przetwarzanie niskich częstotliwości i obsługuje wzmacniacz niskotonowy. Zadaniem drugiego jest wzmacnianie sygnału odpowiedzialnego za pozostałą część sygnału, czyli średnie i wysokie tony, a tym samym napędzanie głośnika średnio-wysokotonowego. W urządzeniu zastosowaną autorską technologię LAPC, czyli system adaptacyjnej technologii obciążania głośników.

Głośniki 

Jak już o samych głośnikach mowa, warto nakreślić to, co udało się schować w tak małym urządzeniu. Przetworników na pokładzie jest aż... 5! Na przednim panelu umieszczono dwie pary głośników średniotonowych i wysokotonowych, po jednym na stronę urządzenia. Ostatni - subwoofer - znajduje się na spodzie konstrukcji. Tak małe rozmiary urządzenia nie ułatwiają uzyskania satysfakcjonującej rozdzielczości i stereofonii. Przed inżynierami z Technicsa postawiono niełatwe zadanie. W pobliżu głośników wbudowano soczewki akustyczne, przypominające swoją strukturą płetwy w kształcie odwróconej kopułki. Tylna strona soczewki została dopasowana do kształtu głośnika wysokotonowego tak, by zapewnić odpowiednią długość ścieżek dźwiękowych. Efekt? Szeroka kierunkowość, rozszerzone pole dźwięku oraz lepsza szczegółowość dźwięku. System płetw został również połączony z żaluzjami, znajdującymi się na maskownicy przedniego panelu. Pozwoliło to na zminimalizowanie zakłóceń występujących w obrębie wysokich tonów. Sama budowa głośników również sprzyja uzyskaniu przyjemnego, łagodnego, a zarazem szczegółowego dźwięku. Głośniki wysokotonowe wykonane są z jedwabnych kopułek, w zawieszeniu górnym głośników niskotonowych zastosowano kauczuk nitrylowy (NBR) o bardzo dobrych parametrach wytrzymałości i sprężystości. Taki głośnik może pochwalić się świetną liniowością amplitudy.

Z tyłu OTTAV-y

Opisując budowę i wygląd OTTAV-y nie wspomniałem jeszcę o tylnej ściance, na której znajdują się wszystkie fizyczne złącza jednostki jak i dwa wyjścia bass-refleks. Znajdziemy tam gniazdo zasilania, analogowe złącze mini jack, wejście cyfrowe, złącze usb oraz LAN jak i gniazdo przyłączeniowe anteny. Ilość złączy nie jest imponująca, biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia z systemem all-in-one, który w dużej mierze stawia na łączność bezprzewodową, bez problemu możemy poradzić sobie z tym skromnym zasobem. Do złącza analogowego bez problemu podłączymy przedwzmacniacz gramofonowy lub też gramofon z już wbudowanym przedwzmacniaczem, co umożliwi nam cieszenie się także kolekcją płyt winylowych. Z bezprzewodowych systemów łączności znajdziemy bluetooth (z obsługiwanymi kodekami AAC i SBC) oraz Wi-FI w standardzie IEEE 802.11 b/g/n w paśmie 2.4Ghz.

Wbudowany system operacyjny zapewnia odtworzenie wszystkich popularnych kodeków dźwiękowych, takich jak plik MP3, WAV, FLAC, AIFF, DSD, ALAC, AAC, WMA.  Dodatkowo możemy cieszyć się urokami AirPlay. Na pewno większość z nas jest zainteresowana możliwościami streammingowymi tego urządzenia. Tidal? vTuner? Spotify? Trzy razy tak.

Małe urządzenie o wielkim potencjale 

Uf, dużo tego! I to wszystko w tak małym urządzeniu o wielkim potencjale! Technics po raz kolejny wypuścił na rynek produkt niebędący tylko ubogaceniem katalogu. To pełnoprawny system grający wysokiej klasy, który bez problemu odnajdzie swoją grupę docelową. Oferuje dobrą jakość dźwięku, ogromną funkcjonalność, a to wszystko zamknięte w jednym urządzeniu w rozsądnej cenie. Czy są chętni?

O następcy OTTAVY, modelu SC-C70 MK2, przeczytacie w jednym z kolejnych artykułów. 

Materiał powstał przy współpracy partnerskiego sklepu Nautilus 2. 

Technics OTTAVA SC-C70 w cenie 3199 zł znajdziecie tutaj.

 

 

 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2025 Portal Winylowy. All rights reserved.