Logotyp: Requiem Records

Requiem Records

Requiem Records, działa od 1994 roku. Jak mówi jego założyciel, Łukasz Pawlak, wydawnictwo stawia sobie za cel budowanie pomostów między pokoleniami i środowiskami. Z jednej strony zajmuje się promocją muzyki elektronicznej, ambientalnej i postindustrialnej tworzonej przez niezależnych artystów, a z drugiej sięga do rzeczy zapomnianych, zagubionych w archiwach. Wznawia również nagrania polskich zespołów z lat 70., 80. i 90.  Obszerny katalog stylów i nazwisk (blisko 200 wydawnictw – winyle, cd, kasety, ziny) obejmuje m.in. muzykę klasyczną, elektronikę, jazz i awangardę, new wave / post-punk. 

Publikowane wydawnictwa to nie tylko świetna muzyka, opatrzona autorską grafiką, będącą często artystycznym manifestem twórcy, ale również serie kolekcjonerskie, dostępne w wersjach deluxe.

W imponującej ofercie Requiem Records znajdują się następujące serie wydawnicze (opisy autorstwa wydawcy):

Exclusive Archive Series - Seria zaglądająca do zakamarków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Archive Series - Wznawiamy – a w wielu przypadkach wydajemy po raz pierwszy – nagrania polskiej sceny niezależnej. Wartość artystyczna tej twórczości jest nieoceniona, w wielu przypadkach nieznana – my postawiliśmy sobie za cel ocalenie przed upływem czasu dokonań twórców z tamtych lat.

Opus Series - Nowa linia wydawnicza Requiem Records, która stawia sobie za cel prezentację szeroko pojmowanej współczesnej muzyki klasycznej. Ostatnie kilkadziesiąt lat pokazuje, iż bogactwo stylistyk muzyki nowej nie pozwala łatwo zaklasyfikować zjawisk twórczych, dlatego Opus Series dokumentować będzie szeroką paletę obecnie tworzonej muzyki: od kompozycji przeznaczonych na instrumenty klasyczne, przez elektronikę, utwory z udziałem live electronics, improwizację, po nowe zjawiska w kontekście sztuki muzycznej minionych epok.

Elk Series - Linia, która stawia sobie za cel prezentację muzyki powstałej do roku 1900, często w kontekście muzyki XX i XXI wieku. Muzyka dawna zestawiona z dziełami współczesnymi nabiera nowych znaczeń, a kompozycje współczesne ukazują swoje nowe oblicze w kontekście dzieł dawnych mistrzów.

Chord of Light - Muzyka dla słuchaczy, którzy chcą zanurzyć się w dźwięku, znaleźć ukojenie, zatrzymać czas, zaczerpnąć powietrza, spojrzeć w głąb swojej duszy, szukają światełka w tunelu, wierzą lub poszukują. To seria dla Ciebie! Zamknij oczy, zapomnij o problemach, daj się unieść, odpoczywaj, śnij...

Lydian Series - Rozwój muzyki jazzowej jest ściśle powiązany z rozwojem fonografii. Możliwość uwiecznienia muzyki w formie nagrania spowodowała rewolucję w postrzeganiu instrumentalistów, którzy posiedli umiejętność improwizacji. To oni piszą historię jazzu, w odróżnieniu do muzyki klasycznej, która jest historią kompozytorów uwieczniających swoją twórczość przede wszystkim na papierze.

Requiem for Disco - Nowy sublabel Requiem, którego utworzenie ma na celu publikację i promocję nagrań szeroko rozumianej tanecznej muzyki elektronicznej (począwszy od nu-disco, re-edits, house'u, a skończywszy na techno).

***

I na koniec taka mała ciekawostka: wydawnictwo znane jest z ciekawego projektu koncertowego o nazwie Zawieje. Zawieje to cykl koncertów w sercu Requiem Records, w Warszawie. W małej, intymnej przestrzeni panuje wyjątkowy nastrój. Artyści są dosłownie na wyciągnięcie ręki dla zaledwie dwudziestojednoosobowej publiki. Jak dostać zaproszenie na to unikatowe wydarzenie? Gdzie można dowiedzieć się więcej o tym cyklu? Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć, owiane jest tajemnicą...:)

Wydania winylowe:

2013

 • Nemezis vs Paweł Mykietyn

2014

 • Spear - Black Holes, Dead Stars and Melting Genes
 • Job Karma - Society Suicide
 • Rongwrong - Krwy
 • God's Bow - Tranquilizer

2015

 • Kwartludium + Dariusz Przybylski - Hammond Organ Project

2016

 • Das Moon - Weekend in Paradise
 • Pathman - Drzwi
 • Remek Hanaj - Nagrania terenowe snów
 • Nemezis - Whispers From Behind The Window

2017

 • Das Moon - Dead

2018

 • Vocal Varshe & Jacaszek - Bramy nieba
 • Wieloryb - 1
 • Bellow Shapes vol.1 - Contemporary Polish Accordion Music

2019

 • Agressiva 69 - Deus ex machina
 • Eugeniusz Rudnik - Maszyny

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.