Newsy

25-lecie Złotej Kolekcji - limitowana kolekcja klasyków na winylach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
30.11.2023

Z okazji jubileuszu Złotej Kolekcji w ofercie Empiku pojawi się 25 longplayów w specjalnej, limitowanej wersji na złotym winylu. Marek Grechuta, Ryszard Rynkowski, Jerzy Połomski, zespoły Skaldowie i Breakout to artyści, których winylowe krążki ukazują się jako pierwsze. 


Złota Kolekcja wzięła się stąd, że kochałem polską muzykę i nie mogłem zaleźć w sklepach dobrych albumów typu „złote przeboje" - wspomina autor i pomysłodawca serii, Tomasz Kopeć, ówczesny Dyrektor Artystyczny i Repertuarowy wytwórni Pomaton EMI. - Na nielicznych płytach było tylko po 10-12 piosenek i to niekoniecznie „złotych". Z kolei w archiwach Polskiego Radia i Polskich Nagrań była masa niewydanych wybitnych utworów jeszcze sprzed czasów naszej młodej firmy Pomaton – jako wydawca musiałem coś z tym zrobić...

Po roku przygotowań i rozmów, gdy udało się podpisać umowy licencyjne i otworzyły się archiwa, mogliśmy zaproponować utytułowanym artystom najlepszy przegląd ich repertuaru w zremasterowanych wersjach na ponad 70-minutowych albumach. Na początek w 1998 roku w serii zgodzili się „zadebiutować": Hanna Banaszak, Ewa Bem, Stanisław Soyka, Ryszard Rynkowski, Irena Jarocka, Jerzy Połomski – bardzo dziękuję im za zaufanie, bo wtedy nie było wiadomo, czy fani zechcą znowu kupować piosenki „znane i lubiane".

Złota Kolekcja szturmem zdobyła rynek, Artyści byli zachwyceni mogąc mieć w serii swój Album. Fani polskiej muzyki pokochali serię. 

Dziś, po 25 latach od premiery pierwszej serii 6 Albumów, płyty Złotej Kolekcji można nadal kupić w każdym dobrym sklepie. Nie ma na rynku żadnej bogatszej serii ani na półkach z książkami, ani z filmami, ani podobnej konkurencyjnej w muzyce. Albumy trafiły do Polaków na całym świecie, seria jest powszechnie rozpoznawalną i bardzo lubianą marką (otrzymała przecież swego czasu jako jedyna na rynku muzycznym znak – Teraz Polska!)
Dziś w czasach statystyk szokuje liczba kupionych blisko 5 milionów płyt (i kaset magnetofonowych na początku serii)! Ciekawe ile polskich rodzin zetknęło się z serią – mnie się wydaje, że to może być 20 milionów osób, bo rzadko ktoś mieszka sam. A może więcej?

Albumy z serii Złota Kolekcja dostępne są w stacjonarnych i internetowym sklepie Empik.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.