Newsy

5 powodów, by zacząć kolekcjonować winyle

Wpis Sponsorowany
Wpis Sponsorowany
28.04.2023
W dobie Internetu słuchanie muzyki z płyt winylowych dla wielu osób może wydawać się co najmniej dziwne. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją powody, dla których kolekcjonowanie winyli jak najbardziej ma sens. Jakie? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Doskonała jakość dźwięku

Najważniejszym argumentem za tym, by zacząć kolekcjonować winyle jest doskonała jakość dźwięku wydobywającego się z dobrego gramofonu. Warto bowiem mieć świadomość, że w przypadku płyt winylowych dźwięk nie jest poddawany tak mocnej kompresji jak w przypadku cyfrowych formatów audio, a co za tym idzie, muzyka jest wierna oryginałowi. Winyle, mimo iż istnieją od dawna, nadal mają znaczną przewagę nad płytami CD, czy muzyką udostępnianą w Internecie. Oczywiście bardzo ważna jest w tym przypadku również jakość gramofonu, w związku z czym kupując urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz możliwość regulacji.

Przynależność do społeczności kolekcjonerskiej

Kolekcjonowanie winyli to dla wielu osób zwykłe zbieractwo, które nie jest uzasadnione finansowo. Ci, którzy tego spróbowali wiedzą jednak, że jest to pasja, która naprawdę angażuje i sprawia dużą satysfakcję. Każdy chciałby bowiem znaleźć prawdziwą perełkę, czy wydanie sprzed lat, które jest niedostępne w wersji cyfrowej. Co więcej, można w ten sposób przynależeć również do społeczności kolekcjonerskiej, która jest aktywna nie tylko w Internecie, ale spotyka się również w realu, gdzie organizowane są różnego rodzaju wyprzedaże winyli. Chcesz poznać osoby, które tak jak Ty kochają muzykę? Zacznij kolekcjonować winyle, a przekonasz się, że to nie tylko muzyka, ale również aktywnie żyjąca subkultura.

Możliwość posiadania fizycznej kopii

Chęć posiadania wpisana jest w naturę ludzką, a w przypadku osób, których pasją jest muzyka, możliwość posiadania płyt winylowych daje naprawdę dużą satysfakcję. Co więcej, istotne jest nie tylko samo posiadanie, ale również poszukiwania unikatowych płyt, które są pożądane przez wielu kolekcjonerów winyli. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć je w sieci, gdzie funkcjonują handlujące winylami sklepy typu antykwariat. W ich ofercie czasami pojawiają się prawdziwe perełki.

Trwałość nośników

Za kolekcjonowaniem płyt winylowych przemawia także wysoka trwałość tych nośników, ponieważ mogą one przetrwać zdecydowanie dłużej niż płyty CD. Wielu kolekcjonerów posiada bowiem świetnej jakości płyty powstałe kilkadziesiąt lat temu, które brzmią tak, jakby były wyprodukowane obecnie. W efekcie można posiadać naprawdę unikatowe nagrania, których nie posiada nikt inny lub jest ich niewiele na świecie.

Możliwość odsprzedania płyt

Kolekcjonowanie płyt winylowych ma sens również ze względu na możliwość odsprzedania płyt, czyli zarabiania na własnej kolekcji. Oczywiście nie jest to proste, ponieważ dla wielu kolekcjonerów płyty są bezcenne, jednak posiadając rozeznanie na rynku, można znaleźć wiele perełek, co pozwoli zarobić na ich sprzedaży.

Podsumowując, należy stwierdzić, że za kolekcjonowaniem płyt winylowych przemawia wiele aspektów. Każdy kolekcjoner ma bowiem inną motywację, a posiadanie płyt winylowych znów staje się modne.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.