Newsy

"Archiwum Polskiego Rocka 1961 - 2016" - Daniel Wolak

Portal Winylowy
Portal Winylowy
07.09.2016

W XVI rocznicę powstania portalu polskirock.art.pl, ukazało się już trzecie wydanie największego katalogu polskiej fonografii.

"Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2016" to efekt osiemnastoletniej, benedyktyńskiej pracy autora Daniela Wolaka przy katalogowaniu polskich singli i płyt, które ukazały się w ciągu ostatnich 55 lat. To kompendium wiedzy dedykowane szczególnie wszelkiej maści diggerom, kolekcjonerom płyt oraz dziennikarzom muzycznym.

Autor zadbał, by nowe wydanie było znaczącym krokiem naprzód w porównaniu do wydania poprzedniego. Najnowsze dwutomowe wydawnictwo to ponad  1150 stron zawierających bardzo szczegółowe opisy dyskografii ponad 800 polskich zespołów, co w sumie daje niemal 8700 skatalogowanych płyt. Istotny jest fakt, że katalog nie zestawia tylko pierwszych wydań albumów, ale wyszczególnia także reedycje, wydania specjalne, kolekcjonerskie, a nawet bootlegi.

Każdy album skatalogowany w „Archiwum” jest bardzo szczegółowo opisany i zawiera listę wydań wraz z dokładnymi datami, listę utworów wraz z informacjami o czasie trwania i bonusach, numer katalogowy, numer kodu kreskowego, a także rzecz jasna rodzaj nośnika i opakowania. Dodatkiem do książki jest płyta DVD zawierająca ponad 20 tyś skanów płyt, okładek, insertów, labeli i innych elementów wydawnictw, które znajdują się w książce.

Katalog, wbrew tytułowi, wcale nie obejmuje wyłącznie wydawnictw z kręgu rock’n’rolla, ale sięga znacznie głębiej po płyty gatunków pokrewnych: popu, metalu, bluesa czy jazzu.

"Archiwum Polskiego Rocka” dotychczas ukazało się dwukrotnie, w 2005 i 2008 roku. W latach 2008 - 2010 Daniel Wolak trzykrotnie wydawał także "Katalog cen płyt używanych” - specjalne wydanie katalogu, które, bazując na statystykach sprzedaży płyt na Allegro, zawierało także między innymi takie parametry, jak cena i popularność płyty w danym roku.

"Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2016"  to niezwykle wartościowa pozycja znakomicie porządkująca informacje na temat dyskografii polskich zespołów. Trzeba mieć na półce!

Książka do kupienia w księgarniach na terenie całego kraju oraz na stronie wydawnictwa Polski Rock.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.