Newsy

Słowiańska melancholia w wykonaniu wrocławskiej grupy jazzowej EABS

Barbara Różańska
Barbara Różańska
30.05.2019
24 maja ukazał się krążek “Slavic Spirits” septetu EABS (Electro-Acoustic Beat Sessions) nagranego we współpracy z Edem Cawthornem, znanym wielbicielom brytyjskiej sceny jazzowej jako Tenderlonious.

W odróżnieniu do swojego debiutanckiego krążka - uznanego przez publiczność i krytyków albumu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” - tym razem muzycy z EABS nie odwoływali się do kompozycji mistrzów gatunku, lecz wydali w pełni autorski album, którego główną inspirację stanowiła enigmatyczna “słowiańska melancholia”. „Slavic Spirits” to przede wszystkim próba stworzenia więzi ze światem i kulturą bezpowrotnie minioną. Koncentrując się ściśle na słowiańskiej mitologii i demonologii, artyści starali się jednocześnie odciąć od utartych mitów narodowych, sterujących zbiorową wyobraźnią Polaków.

Album jest dostępny w formie płyty winylowej oraz na płycie CD. Dostępna jest także opcja limitowana na CD bądź winylu z dołączoną książką. 

Lista utworów:

1. Ciemność
2. Leszy
3. Południca
4. Ślęża (mgła)
5. Ślęża
6. Przywitanie słońca (rytuał)
7. Przywitanie słońca

EABS

Wrocławski septet jazzowy EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do przyjętych muzycznych standardów. 

Skład zespołu:

Marek Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe & wokal

Vojto Monteur - gitara elektryczna

Paweł Stachowiak - gitara basowa

Jakub Kurek - trąbka

Olaf Węgier - saksofon tenorowy

Marcin Rak - perkusja

Spisek Jednego - sample &  perkusjonalia

gość specjalny Tenderlonious - saksofon sopranowy, fletJedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.