Newsy

Ionic Originals - nowy rozdział w historii fizycznych nośników audio?

Portal Winylowy
Portal Winylowy
06.05.2022
Aluminiowa płyta o nazwie Ionic Originals ma według zapowiedzi producenta przewyższać jakością dźwięku wszystkie istniejące dotychczas nośniki. Czy czeka nas branżowa rewolucja?

Producentem Ionic Originals jest firma NeoFidelity Inc., założona przez T Bone'a Burnetta - producenta muzycznego, gitarzysty i tekściarza, wielokrotnego laureata Grammy, autora ścieżek dźwiękowych do filmów takich, jak "Detektyw" czy "Spacer po linie". Burnett znany jest także jako długoletni przyjaciel i członek zespołu Boba Dylana, z którym współpracował w latach 70. To właśnie kompilacja utworów Dylana z różnych okresów jego twórczości ma znaleźć się na pierwszym albumie wydanym w serii Ionic Originals.

T Bone Burnett określa zapowiadany nośnik jako "płytę analogową, która posiada głębię, rezonans i wierność dźwiękową, która przewyższa winyl, CD, streaming lub jakikolwiek inny sposób doświadczania zarejestrowanej muzyki". Ionic Originals ma postać aluminiowej płyty pokrytej specjalnym lakierem, na której spiralnie zapisana jest muzyka. Technologia wytwarzania nowego nośnika łączy tym samym elementy współczesnej produkcji płyt winylowych z PVC oraz metalowych stamperów i testowych płyt acetatowych.

Producent nie udostępnił na razie informacji na temat sprzętu, na którym miałyby być odtwarzane płyty z serii Ionic Originals. Nie znamy także daty premiery pierwszej odsłony projektu. Treść dotychczasowych zapowiedzi budzi jednak dużą ciekawość i nie mniejsze oczekiwania: jeśli deklaracje producenta potwierdzą się, możemy być świadkami największego od kilkudziesięciu lat przełomu w obszarze technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku.

zdjęcie: Jason Myers / NeoFidelity Inc.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.