Newsy

mona polaski i ich "Oryginał" na winylu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
09.05.2024

Łódzki zespół mona polaski rok temu przedstawił nam swój album zatytułowany Oryginał. To podróż pełna zakrętów, będących sinusoidą alternatywnych brzmień i słodko-gorzkich emocji. Teraz dostępnych już na winylu!

Album zespołu mona polaski, który dał się poznać świetnie przyjętym debiutem — Folklor z 2019 roku, to 9 enigmatycznych utworów. Na pierwszy plan wysuwa się ich liryczny wydźwięk, za który odpowiada sprawne pióro lidera zespołu, Karola Stolarka, jednak Oryginał to codzienne historie i zmagania współczesnego świata dotykające nas wszystkich. Przystępności nadaje im przewrotnie piosenkowa forma albumu, a całość składa się na spójną formę, w której zespół umiejętnie balansuje pomiędzy syntezatorami, gitarami i  wyczuwalną szczyptą elektroniki.

Obfitość syntezatorowych warstw buduje barwne tła, a przybrudzone i rozmyte gitary zderzają się niczym lokomotywa z motoryczną jak automat sekcją rytmiczną, co dostarcza słuchaczowi dwojakich wrażeń — nostalgicznego powrotu do skojarzeń z zimną falą, a jednocześnie ekscytacji z odkrywania nowatorskich połączeń i niestandardowych rozwiązań brzmieniowych.

"Oryginał” to płyta, której realizacja trwała niemal trzy lata. Pierwsze szkice i demo powstawały w leśniczówce w dolinie Baryczy, a dalsze prace odbywały się we Wrocławiu, Miliczu i w Łodzi. Tworzyliśmy ten album w nieustannym ruchu, podróży i podczas inspirujących spotkań, co tylko dodało mu charakteru. Ta muzyka dojrzewała w nas długo i nieustannie się przeobrażała, nabierając z czasem słodko-gorzkiego, piosenkowego charakteru, z którego zasłynęliśmy przy debiucie. Poszukiwaliśmy środków muzycznych, które brzmiałyby adekwatnie do czasów, w których dzieje się akcja “Oryginału” - naszych czasów. Mamy nadzieję, że udało nam się to osiągnąć — mówi zespół mona polaski.

Oryginał zachowuje świeżość i pozostawia niedosyt, posiada też właściwości porywania słuchacza i przenoszenia go w przestrzeni oraz w czasie. Na płycie można usłyszeć single Świeć, Kolejny ostatni raz, Wracam do siebie oraz Pasujesz, które zaledwie zarysowały wyjątkowy styl zespołu, ich przebojowość połączoną z nostalgią. mona polaski wyznacza tym albumem nowe kierunki dla polskiej muzyki alternatywnej. Oryginał to album przygoda, na którą zapraszamy Was już teraz! Album możecie złapać już teraz w wersji CD, a także na jeszcze ciepłym winylu na stronie wytwórni 33 Records!

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.