Newsy

Pierwszy EKO winyl od WM Fono

Barbara Różańska
Barbara Różańska
09.09.2019
Jak informuje tłocznia WM Fono, dzięki współpracy z wytwórnią Kayax, w październiku ukaże się pierwsze w historii tłoczni proekologiczne wydawnictwo - „Jak Malować Ogień” Natalii Przybysz.

 Artystka, znana ze swojego zaangażowania w kwestie ochrony środowiska naturalnego, postanowiła wydać swój najnowszy krążek na EKO winylu i EKO płycie CD. Jak to możliwe? Specjaliści z WM Fono wyjaśniają:

EKO winyl powstał w wyniku recyklingu (ponownego zmielenia) odpadów pozostałych po regularnej produkcji płyt winylowych. Odpady te tworzą się na etapie gradowania, czyli procesu przycinania wyciągniętej z prasy płyty do jej poprawnego kształtu i rozmiaru. Powstały tzw. „obwarzanek” nadaje się do powtórnego przetworzenia na materiał, z którego można wytłoczyć analogowy krążek. (…) 

Aby płyta CD była bardziej EKO, zredukowaliśmy ilość aluminium potrzebnego do jej produkcji do niezbędnego minimum. W takim wypadku powstała płyta na w pół przeźroczysta, a dodatkowo pozostała niezadrukowana, dzięki czemu wyeliminowaliśmy użycie kolejnych substancji chemicznych w produkcji.

Warto dodać, że każdy winyl będzie się od siebie różnił wizualnie w zależności od rodzaju materiału użytego do jego produkcji. Z kolei do wytworzenia opakowania zarówno płyty CD, jak i płyty winylowej zastosowano w pełni ekologiczny, w 100% pochodzący z recyklingu niepowlekany papier makulaturowy.

„Jak Malować Ogień” to już piąty solowy krążek w repertuarze artystki stanowiący połączenie ciepło brzmiącego bluesa, soulu, jazzu i żywych instrumentów ze znakomitymi tekstami. Choć premiera albumu będzie miała miejsce 25 października, płyta jest już dostępna w preorderze na stronie sklepu wytwórni Kayax. Poza możliwością wcześniejszego zamówienia numerowanego krążka z autografem, istnieje opcja osobistego odbioru płyty z rąk Natalii Przybysz w siedzibie wytwórni w dniu premiery.

Tłocznia WM Fono jest oficjalnym partnerem portalu Psychosonda. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.