Newsy

Płyty winylowe Modern Talking - dlaczego warto mieć je w swojej kolekcji?

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
29.05.2021
Posiadanie pokaźnej kolekcji płyt winylowych to marzenie wielu osób, które zawsze budzi podziw wśród pasjonatów wyrazistych i oryginalnych brzmień. W szczególności następuje to wtedy, gdy na czarnych krążkach znajdują się najsłynniejsze utwory lub całe albumy największych legend sceny muzycznej XX wieku. Jedną z gwiazd, którą warto słuchać na gramofonie jest Modern Talking. Co wyróżnia ten zespół i dlaczego jego płyty są rozchwytywane na całym świecie przez różne pokolenia? Tego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł. Życzymy miłej lektury!

Modern Talking, czyli zespół legenda

Nie bez powodu mówi się, że Modern Talking to jedna z największych gwiazd światowej sceny muzycznej lat 80. XX wieku. Zespół przez wszystkie lata swojej twórczości stworzył hity, do których nawet obecnie, czyli kilkanaście lat po rozwiązaniu kapeli, śpiewają, tańczą i bawią się przeróżne pokolenia. Nie trudno podczas koncertów czy innych uroczystości takich jak np. wesela, ujrzeć jednocześnie nastolatków oraz staruszków szczęśliwie podrygujących na tej samej sali w rytm najpopularniejszych singli Modern Talking. W końcu któż nie zna kultowych piosenek, do których należą między innymi: „You’re My Heart, You’re My Soul”, „Brother Louie” czy słynne „Cheri, Cheri Lady”?

Modern Talking na płycie LP

Jak pewnie większość osób się domyśla, większość popularnych utworów zespołu Modern Talking można mieć już nie tylko na komputerze. Oprócz dźwięków wydobywających się z dawno zapomnianych kaset, nowoczesnych nośników CD czy z ulubionego radia, można je usłyszeć również z nieco większych, czarnych płyt winylowych. Te ostatnie cieszą ucho największych pasjonatów muzyki oraz wielbicieli czystych i chwytających za serce brzmień. Występują one w przeróżnej konfiguracji. Na krążku może znajdować się zarówno jeden utwór, jak i cały album wydany przez zespół. Ta druga kombinacja dotycząca rodzaju płyt winylowych np. zespołu Modern Talking ze względu na długość znajdujących się na niej utworów jest najczęściej spotykana. Mówi się o niej - płyta LP (z angielskiego Long Play). 

Czym są płyty LP i co je wyróżnia?

Winyl występujący w formie płyty LP (Long Play), jak sama nazwa wskazuje, jest krążkiem długogrającym. Zazwyczaj zawiera cały album artysty lub jego bardzo dużą część. Wbrew pozorom jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym typem nagrania. W gramofonie odtwarza się z szybkością 33 i 1/3 RPM (obroty na minutę). Ze względu na ograniczenia dotyczące pojemności, na jednej stronie 12-calowej płyty winylowej mono lub stereo można umieścić w przybliżeniu 30 minut pełnowymiarowego materiału. W zależności od długości poszczególnych utworów, ich liczba będzie wahać od kilku do nawet dwudziestu piosenek. W przypadku niezmieszczenia się wszystkich kawałków z albumu na jednym winylu, w skład zestawu z pewnością będą wchodzić co najmniej dwa krążki.


Jak się pewnie domyślasz, słuchanie płyt winylowych nie tylko przynosi frajdę, ale również pozwala spojrzeć na dźwięki z zupełnie innej perspektywy, wydobywając z każdego z nich to, co najlepsze. Czystość utworów oraz ich oryginalne brzmienie wydobywające się prosto z gramofonu, potrafią praktycznie bezbłędnie przywołać nie tylko głos wokalisty i dźwięk wszystkich użytych instrumentów w piosence, ale również najpiękniejsze wspomnienia. Dzięki czemu możemy w pełni cieszyć się każdą chwilą spędzoną w ten nietypowy, a zarazem niepowtarzalny sposób.

Wpis sponsorowany 


Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.