Newsy

Sprzedaż winyli na fali wznoszącej

Portal Winylowy
Portal Winylowy
27.09.2022
Zrzeszenie amerykańskich wydawców muzycznych RIAA opublikowało raport podsumowujący sprzedaż muzyki w pierwszej połowie 2022 r. Przychód z dystrybucji płyt winylowych wzrósł w analizowanym okresie aż o 22%!

Analiza raportu nie pozostawia wątpliwości: konsumenci zdecydowanie chcą słuchać muzyki i przeznaczają na ten cel coraz więcej środków – łączny przychód z dystrybucji nagrań muzycznych w analizowanym okresie wynosi 7,7 mld dolarów, co stanowi wzrost o 9% w stosunku do poprzedniego roku. Aż 84% udziału wygenerował streaming: suma przychodu z płatnych subskrypcji usług strumieniowych po raz pierwszy w historii przekroczyła 90 mln dolarów.

Nośniki fizyczne zanotowały 10% udziału w przychodzie. Prym wiodą tu płyty winylowe: po załamaniu sprzedaży spowodowanym wydarzeniami roku 2020 popularność winyli sukcesywnie rośnie. W pierwszej połowie 2022 roku sprzedaż czarnych płyt w USA wzrosła aż o 22%. Do nowych właścicieli trafiło 21,8 mln albumów; dla porównania, w pierwszej połowie roku 2021 liczba ta wynosiła 18,8 mln.

Według CEO organizacji RIAA Mitcha Glaziera tendencja ta wynika z dużego znaczenia, jakie dla słuchaczy mają wysoka jakość dźwięku oraz doświadczenie namacalnego kontaktu z artystami. Producenci winyli wychodzą naprzeciw ich potrzebom, wypuszczając na rynek kolejne ekskluzywne wydawnictwa i wznowienia klasycznych albumów w estetycznej oprawie wizualnej.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.