Newsy

Record Store Day 2016 w Polsce

Portal Winylowy
Portal Winylowy
07.04.2016

Record Store Day 2016 odbędzie się 16 kwietnia. W Polsce do inicjatywy jak zwykle dołączyło wiele sklepów płytowych. Z tej okazji, nie tylko w największych miastach, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących takich jak koncerty czy giełdy płyt winylowych. 

Record Store Day czyli Dzień Sklepu Płytowego to inicjatywa, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku, kiedy to kilku właścicieli niewielkich sklepów płytowych zdecydowało się zorganizować święto promujące niezależne sklepy płytowe oraz całą kulturę nabywania i słuchania muzyki z winyla. Początkowo zasięg inicjatywy był bardzo wąski, ale nie minęło kilka lat, a Record Store Day stał się świętem obchodzonym na niemal całym świecie.

Ambasadorem RSD 2016 jest Metallica.  "Niezależne sklepy płytowe są częścią naszego DNA. Miały kluczowe znaczenie w ukształtowaniu nas w fanatyków muzyki, jakimi jesteśmy do dzisiaj. Jesteśmy dumni mogąc promować tę inicjatywę" - Lars Ulrich.

Metallica już z okazji poprzedniej edycji RSD wypuściła kasetę demo "No Life Til Leather", która okazała się najlepiej sprzedającym się wydawnictwem edycji 2015. Tym razem ukażą się zremasterowane dwie pierwsze płyty zespołu „Kill’em All” i „Ride The Lightning” oraz live "Liberté, Egalité, Fraternité, Metallica! - Live at Le Bataclan. Paris, France - June 11th, 2003", z którego dochód będzie przekazany na rzecz fundacji zajmującej się ofiarami zamachu we Francji w 2015 roku.

RSD to w głównej mierze mnóstwo premierowych i limitowanych wydawnictw płytowych przygotowanych specjalnie na tę okazję. Wśród oficjalnych wydawnictw znajdziecie m. in. albumy i single Boba Dylana, The Doors, Patti Smith, Davida Bowie, The Kinks, The Animals, The Ramones, Johna Coltrane'a, Miles Davisa, Mumford & Sons, box Creedence Clearwater Revival czy soundtrack "Nosferatu" Murnaua. Polskę reprezentuje ścieżka dźwiękowa do "Dziewiątych Wrót" Polańskiego autorstwa Wojciecha Kilara. Pełną listę oficjalnych wydawnictw RDS 2016 znajdziecie na stronie wydarzenia.

Record Store Day ma to do siebie, że oprócz tzw. oficjalnych wydawnictw, w każdym kraju ukazuje się całe mnóstwo publikacji nieoficjalnych. Tegorocznym polskim przykładem może być wydana przez wytwórnię U Know Me Records "Polka Remixed" kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Tegu typu wydania nie są nigdzie skatalogowane - informacji o nich szukajcie na stronach sklepów i wydarzeń.

Poniżej znajdziecie listę sklepów oraz wydarzeń towarzyszących odbywających się w Polsce w ramach RSD. Zarówno właściciele sklepów, jak i organizatorzy wydarzeń zapewniają, że będzie można u nich nabyć niektóre oficjalne wydawnictwa przygotowane na ten dzień.

SKLEPY PŁYTOWE

Częstochowa
Królestwo

Katowice
Record Store Katowice

Kraków
Music Corner
Rock-Serwis

Łódź
Skylark Records

Poznań 
Multikulti
Vinylgate Recordstore

Warszawa
Płyty Gramofonowe
Side One
Takt24

Wrocław
De’Molika
Shopiq
Winylove

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Gdańsk
Record Store Meeting

Katowice
Record Store Day 2016 - Katowice (24.04)

Kielce
Record Store Day 2016 - Kielce

Łódź
Record Store Day 2016 - Łódź

Szczecin
OFF Marina

Warszawa
Record Store Day 2016 - Warsaw

Wrocław
Record Store Day 2016 - Wrocław

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.