Newsy

Świąteczny Winyl Market na Slow Weekend #3

Konrad Helwig
Konrad Helwig
09.12.2015

Kolejna, już 11. edycja imprezy Winyl Market będzie wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że Psychosonda objęła patronat nad tym wydarzeniem. Ale głównie dlatego, że najbliższa edycja będzie dziełem połączonych sił organizatorów Winyl Marketu z Grupą Slow, odpowiedzialną za największe i najbardziej rozpoznawalne świąteczne targi Slow Weekend, które odbywają się co roku w warszawskim Soho Factory.

Już w najbliższy weekend (12 i 13 grudnia w godzinach 11:00-19:00) Winyl Market wypełni płytami winylowymi całe pomieszczenie o powierzchni 100m² znajdujące się w łączniku między dwiema głównymi halami targowymi w Soho Factory.

W trakcie trwania giełdy, tradycyjnie już,  usłyszycie showcase’y i sety DJ-skie grane, oczywiście z winyli,  przez przedstawicieli niezależnych wytwórni oraz  sklepów płytowych. 

Na stoisku Grubanuta.pl będzie można umyć płyty, natomiast Winylownia zaprezentuje swój nowy nabytek - Furutech Disc Flatter DF-2, czyli japońskie urządzenie do prostowania sfalowanych płyt winylowych.

Wśród wystawców nie zabraknie stacjonarnych sklepów płytowych, sklepów internetowych, antykwariatów, wytwórni płytowych oraz prywatnych kolekcjonerów z całej Polski.

Wśród wystawców znajdą się m. in:

  • Sklepy: Asfalt Shop, Grubanuta.pl, Hey Joe, Muzyka Miasta, Płyty Gramofonowe, Skylark (Łódź), Tittyshaker Rec., Vinyl Tamka,  Winylownia (Białystok).
  • Labele: Lado ABC, U Know Me Records
  • Prywatni kolekcjonerzy: Digger Dogz, Janus Vinyl Records (Kielce), Vintage Soundglasses (Lublin) 

Asfalt Shop to miejsce, gdzie można nabyć przede wszystkim płyty winylowe, zarówno nowości jak i klasyki. Choć sklep związany jest z hiphopową wytwórnią Asfalt Records, to zaprasza do siebie miłośników wszystkich rodzajów miejskiej muzyki. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy jazzu, soulu, funku, house, electro, indie i wielu, wielu innych gatunków. Asfalt Shop to połączenie kilka lat temu sił dwóch osób: Marcina Tytusa Grabskiego - twórcy wytwórni Asfalt Records, managera stojący za sukcesem O.S.T.R., Fisza, Łony i Webbera, wydawcy Rasmentalismu i Taco Hemingwaya oraz Piotka Pytka Pytkowskiego - współtwórcy legendarnego sklepu płytowego “RecordHeadShop”, a później “WaxBox”.

Digger Dogz zaczęli swoją działalność w maju 2015. To dwójka przyjaciół siedzących
w płytach od 10 lat. Smokin - Beatmaker / Crate Digger - zbiera winyle, głównie funk, jazz i hip hop. Mariano Mbh - to producent, DJ oraz pasjonat czarnych krążków; kolekcjonuje, sampluje i sprzedaje. Digger Dogz w swojej ofercie mają duży przekrój gatunków muzycznych zaczynając od hip hopu, a kończąc na rocku progresywnym. Niedawno wrócili z Anglii ze sporą ilością nowych płyt na sprzedaż.

Grubanuta.pl to działający od ponad 5 lat sklep z winylami, gramofonami i akcesoriami, ulokowany na warszawskim Mokotowie na ul. Łowickiej 50. Sklep prowadzi sprzedaż stacjonarną i internetową, a na miejscu znajduje się również serwis sprzętu audio. Dynamiczny rozwój marki zaowocował otwarciem w 2014 roku filii w Sopocie. Grubanuta.pl gwarantuje zawsze wysoką jakość sprzedawanych produktów i usług - świadczy o tym z pewnością oddana rzesza stałych klientów.

Hey Joe to sklep z 24 letnią tradycją, prowadzony przez Krzysztofa Nieporęckiego, u którego znajdziecie dużo polskiego jazzu, funk, soul, muzykę alternatywną, rock i pop.

Janus Vinyl Records to kolekcjoner z Kielc, który w swojej ofercie ma ponad 2000 tytułów
z gatunków rock, pop, jazz, soul, hip-hop, reggae, muzyka klasyczna i elektronika. Płyty zbiera i handluje nimi od 4 lat.

Muzyka Miasta czyli Sławomir Hul - kolekcjoner i pasjonat czarnej płyty. Kolekcjonuje płyty z gatunku hip-hop/rap, głównie klasyki ze "złotej ery", jednak nie ogranicza się tylko do tego okresu. Znaleźć u niego można sporo nowości wydawniczych zarówno z Polski jak i zagranicy nie tylko z rapowym repertuarem. Sławomir zaprasza na swoje stoisko, gdzie znajdziecie takie gatunki jak hip-hop (U.S. i PL) , soul, funk, jazz, rock, elektronika. Na Winyl Market przygotuje dla Was wiele klasycznych płyt niedostępnych już w regularnej sprzedaży np: The Very Polish Cut-Outs Sampler vol. 1 , Molesta "Skandal", O.S.T.R. "Tylko Dla Dorosłych", O.S.T.R. "1980", Kixnare "Najebawszy EP instrumentals", Kazik "12 Groszy", Kult "Ostateczny Krach Systemu Korporacji", Graf Cratedigger "Journey / Evolution" i wiele innych ciekawostek.”

Płyty Gramofonowe to sklep stacjonarny i internetowy prowadzony przez Wojtka „Gofra” Kapelko. Na nadchodzącej imprezie Płyty Gramofonowe zaprezentują około tysiąca płyt z takich gatunków jak rock, jazz, pop, klasyka czy muzyka elektroniczna. Do tego nowości wydawnicze z Warner Music, Alkopoligamia czy Kayax. Specjalnie na tę okazję przy współpracy ze slipmaty.pl zaprezentują duży wybór kolorowych slipmat w różnych motywach graficznych.

Skylark Records to istniejąca od 1996 roku marka związana z muzyką i kulturą niezależną. Skylark zajmuje się dystrybucją, sprzedażą muzyki oraz profesjonalnego sprzętu muzycznego. Ich oferta to witryna internetowa oraz sklep stacjonarny mieszczący się w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 107. Na Winyl Market przywiozą około 200 winyli z różnych gatunków, głównie z muzyką elektroniczną.

Tittyshaker Rec. to sklep internetowy prowadzony przez Derricka Ogrodny, który przeniósł się
z Chicago do Polski 19 lat temu. Zakochany w rock & rollu lat 50, rockabilly, psychodelii, surf
i garage-rocku lat 60', punkrocku lat 70', R&B lat 50'-60'i soulu lat 60'. Takie właśnie płyty dominują u niego w sklepie. W ofercie znajdziemy także ciekawe składanki, tittyshakery, exotica + współczesne kapele grające w wyżej wymienionych stylach. Dodatkową atrakcją na stoisku Tittyshaker będą oryginalne plakaty filmowe z musicali, filmów koncertowych lub  filmów z gwiazdami rocka w rolach głównych.

Vintage Soundglasses -  Paweł Janiszewski miłością do płyt winylowych został zarażony
przez swego ojca radiowca, Jana Janiszewskiego. Ze swoją mobilna kolekcją jeździ po giełdach płytowych w całej Polsce. Niedawno z podróży po Anglii przywiózł sporo ciekawych tytułów
w tym jazz, rock, funk, soul czy soundtracki z Blaxploitation.

Vinyl Tamka - Kamil Rolnik  kolekcjonuje płyty od 15 lat, a od kilku lat razem z ojcem prowadzi także sklep stacjonarny. Pierwszy winyl kupił szukając na Wolumenie gier na Pegasusa. Od tej pory zdołał zgromadzić ponad tysiąc winyli z gatunków:  rap, funk, soul i jazz, a w ofercie sklepu ma ponad 5000 płyt w różnej stylistyce.

U Know Me Records - na ich stoisku znajdziemy kilkadziesiąt pozycji z katalogu UKM, a także ostatnie sztuki rapowych winyli Pezeta i The Returners (JuNouMi). Będzie sporo przecen; szczególnie polecamy wszystkie tegoroczne tytuły: Daniel Drumz 2LP, Galus z plakatem Sainera czy RYSY w formacie 10 calowym.

Winyl Market - Maciej Kopeć/ Risky - DJ, digger, inicjator imprez spod znaku Winyl Market. Swoją pierwszą płytę nabył w 1996 r. i od tej pory na dobre zakochał się w winylowym nośniku. Jest wielkim fanem disco i boogie z lat 80-tych i taką muzykę najchętniej grywa jako DJ, ale w jego kolekcji można znaleźć także sporo jazzu, funku, soulu czy hip-hopu.  Na jego stoisku można spodziewać się płyt właśnie z takich gatunków oraz winyli z katalogu Lado ABC.

Winylownia to powstały w 2013 roku sklep internetowy z Białegostoku, a od ponad pół roku również stacjonarny, w którym możesz pogrzebać w ponad pięciu tysiącach czarnych placków - nowych i używanych. Specjalizują się w muzyce rockowej, jednak w ich kolekcji znajdziesz każdy gatunek. Winylownia ściąga płyty z całego świata, dzięki czemu w ich ofercie znajdują się winyle, których nie znajdziesz w żadnym innym sklepie. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.