Newsy

Pożegnanie z płytą CD? Sprzedaż muzyki w 2022 w danych RIAA

Portal Winylowy
Portal Winylowy
13.03.2023
RIAA opublikowała swój coroczny raport sprzedaży analogowych i cyfrowych nagrań muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niego, że płyty CD odchodzą do lamusa, zaś sprzedaż winyli sukcesywnie rośnie.

Spadek popularności płyt CD nie jest nowym trendem - już przed dwoma laty w USA przychody z ich sprzedaży były niższe, niż ze sprzedaży winyli. Rok 2022 przyniósł zmianę w rankingach także pod względem ilościowym: płyty winylowe rozeszły się na amerykańskim rynku w liczbie 41 mln egzemplarzy, czyli o 17% więcej, niż w roku 2021. Liczba sprzedanych płyt CD zamknęła się natomiast na 33 mln, co stanowi aż osiemnastoprocentowy spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Przychód ze sprzedaży winyli w 2022 roku to 1,2 mld dolarów, natomiast płyt CD - 482 mln dolarów.

W świetle powyższych danych rosnąca popularność winyli wydaje się niezagrożona. Warto jednak podkreślić, że amerykańscy fani muzyki zdecydowanie najczęściej korzystają z jej cyfrowych nośników, których udział w ogólnej sprzedaży wynosi aż 92%. Duża w tym zasługa płatnych platform streamingowych oraz YouTube - suma przychodów wygenerowanych przez nie w roku 2022 przekroczyła 10 miliardów dolarów.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.