Newsy

Winyle wyprzedzają CD na amerykańskim rynku muzycznym

Barbara Różańska
Barbara Różańska
15.09.2020
Winyl rośnie w siłę. Potwierdzają to dane sprzedażowe opublikowane przez RIAA. Po raz pierwszy od 30 lat czarna płyta wyprzedziła płyty CD, stanowiąc ponad 60% przychodów z formatów fizycznych.

Początkiem września Zrzeszenie Amerykańskich Wydawców Muzyki (RIAA) opublikowało raport podsumowujący przychody ze sprzedaży muzyki w pierwszej połowie 2020 roku. Z raportu jasno wynika, że okres lockdownu szczególnie wpłynął na wzrost zainteresowania płatnymi platformami streamingowymi (wzrost przychodów o blisko 14%). Dochody z tego obszaru z powodzeniem kompensują spadki odnotowane m.in. w sektorze sprzedaży fizycznej (spadek o 23%), gdzie wyniki sprzedażowe wyniosły 376 mln USD.

Co najciekawsze, przy drastycznym spadku zainteresowania formatem CD (o ponad 47%), sprzedaż albumów winylowych odnotowała wzrost o 3,6%. Co więcej, po raz pierwszy od lat 80. ubiegłego wieku przychody z winyli przekroczyły przychody z płyt CD wynikiem 232 mln USD.

Warto również pamiętać, że zestawienie RIAA nie obejmuje wszystkich działań związanych ze sprzedażą płyt winylowych, w tym sprzedaży na rynku wtórnym.

Pełny raport dostępny na stronie RIAA.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.