Społeczność

Marek Łączyński (Antykwariat Grochowski)

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
06.03.2024

Cykl "Społeczność Portalu Winylowego" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na rozwój kultury winylowej w Polsce. Marek Łączyński jest założycielem kultowego miejsca w Warszawie - Antykwariatu Grochowskiego. Znajduje się po prawej stronie Wisły i na 400m² znajdziecie w nim m.in. tysiące książek, płyt winylowych oraz CD. Antykwariat Grochowski jest trzykrotnym laureatem plebiscytu na Ulubioną Księgarnię Warszawy. Nasz gość jest również kolekcjonerem i miłośnikiem muzyki i literatury.

Imię i nazwisko:
Marek Łączyński

Rocznik:
1969

Płyty winylowe zbieram od…
1983 roku, kiedy kupiłem pierwszą płytę winylową, nie posiadając jeszcze gramofonu.

Obecnie mam w kolekcji…
około 3 tysięcy płyt winylowych i 6 tysięcy płyt CD.

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa…
Perfect – "Live", ten ze szklanką na okładce. Stałem po nią parę godzin przed słynnym sklepem przy ulicy Słupeckiej na warszawskiej Ochocie. Natomiast pierwszym zagranicznym winylem było Deep Purple "Machine Head", wydane przez niemiecką wytwórnię Hörzu. Jest to jedna z moich ulubionych płyt. Zbieram jej wydania z całego świata.

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to…
Zdecydowanie płyta szwajcarskiej grupy Circus "Movin’ On" z 1977 roku. Świetny progresywny rock. Uważam ją za najlepszy album tego gatunku muzyki. Udało mi się ją kupić na targach w Holandii.

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Nie wiem, która jest najładniejsza. Natomiast pamiętam jak zauroczyło mnie stare, amerykańskie, gatefoldowe wydanie "Africa Brass" Johna Coltrane’a na Impulsie.

Płyty winylowe szczególnie lubię za…
Najbardziej za klimat. Fajnie mieć przedmiot, który przeżył wiele dekad w różnych rękach.

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję...
u siebie w Antykwariacie Grochowskim. Czasem zdarzy się również znaleźć coś ciekawego u zaprzyjaźnionych sprzedawców: u Dominika z Trzasków bądź u Pawła ze Świętego Spokoju.

Mój winylowy/a bohater/ka to…
Niestety nieżyjący już Pan Waldemar Korpała. W latach 90. prowadził on wypożyczalnię płyt kompaktowych przy Puławskiej w Warszawie. Miał także niesamowity zbiór płyt winylowych, które można było u niego odsłuchiwać. Wprowadził mnie oraz mojego brata w świat progresywnego rocka.

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle, to…
gramofon Thorens TD 1601.

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Kiedyś bardzo mnie poruszyła płyta francuskiego, progresywnego zespołu Analogy. Byłem w szoku jak dobrze brzmiała. Również, wspomniane wyżej, amerykańskie wydanie "Africa Brass" Coltrane’a.

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to…
obecnie szukam pierwszego, amerykańskiego tłoczenia McCoya Tynera "The Real McCoy".

Przyszłość winyli to…
Wydaje mi się, że winyle zostaną z nami na długie dekady. Prowadząc antykwariat widzę, jak dużo młodych ludzi łapie winylowego bakcyla. Wierzę, że nie jest to tylko chwilowa moda.

Zobacz wizytówkę Antykwariatu Grochowskiego na Portalu Winylowym i przejrzyj, jakie winyle są dostępne.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.