Społeczność

Wojciech Padjas

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
11.02.2022
Cykl "Społeczność Portalu Winylowego" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce. Wojciech Padjas jest dziennikarzem, jednym z twórców radia RMF FM. Obecnie prowadzi audycję "Muzyka spod igły" w RMF Classic. Jest kolekcjonerem oraz prowadzi sklep Vinylspot.pl.

Imię i nazwisko:
Wojtek Padjas

Rocznik:
1951

Płyty winylowe zbieram od…  
25 lat.

Obecnie mam w kolekcji...
około 12 tysięcy.

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa…
"Sześć żon Henryka VIII" Ricka Wakemana.

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to…
Nie mam... No, może pierwsza na świecie wytłoczona płyta stereo – rozdawana na targach audio w Nowym Jorku – to był październik 1957 roku. Sidney Frey zaprezentował wtedy pierwszą na świecie nacinarkę do płyt stereo. Ta mała, niepozorna siedmiocalowa płyta, bez okładki, z labelem wcale niekolorowym zaczęła nową erę. Nie wiem, ile egzemplarzy tej bardzo ważnej historycznie płyty się zachowało. Może 10? 20? No bo kto będzie trzymał w szpargałach po dziadku takie "nic"...

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Box wydany przez Berliner Philharmoniker – "Claudio Abbado The Last Concert"... A może pierwsze wydanie kompletu dzieł Chopina – Philips – wykonanie Adam Harasiewicz, bo jeszcze (od 50 lat) nie otwarte? A może komplet dzieł Chopina wydany przez Philipsa – to nagrania słynnej „żółtej serii” Muzy dzieł wszystkich, tyle, że we francuskiej edycji, oprawnej w skórę, która nigdy nie była w sprzedaży, bo partyjni notable wręczali ten wielki box przywódcom różnych państw? Żadna z nich nie jest piękna i kolorowa – ale ważna, wyjątkowa. Bo uroda to przecież pojęcie względne.

Płyty winylowe szczególnie lubię za…
zapach piwnicy i strychu, za to, że tyle z nimi kłopotów, za to, że są tak niesforne, że trzeba je myć i godzinami naprawiać okładki, za dramaty, kiedy cenna płyta ma ryskę i za cudowną muzykę, jaką na nich zarejestrowano – za Gisekinga, Casalsa, Gulda, Bernsteina, których można słuchać wyłącznie na winylu.

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję w…
Ostatnio wyszukuję perełek na Amazonie. 

Mój winylowy/a bohater/ka to…
Mietek Stoch – legenda kolekcjonerów, człowiek, który wie wszystko.

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle, to…
Acoustic Solid – ma ze dwadzieścia lat, ramię Jelco 1`2-calowe, wkładki Jasmine Audio Turtle, Denon 110, Vasari Gold, Shelter 201. Dalej przedwzmacniacz Marantz Sg 8, magnetofon Marantz, CD Technics SL-P 2100, Fezz Audio 2A3, Bazodruty. 

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Za dużo ich, żeby wymieniać – to zależy przecież od nastroju, chwili, oczekiwań. Ja w ogóle nie praktykuję "odsłuchów". 

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to…
Chyba pierwsze stereofoniczne brytyjskie nagranie "Dziadka do Orzechów" Decca – Ansermet.

Przyszłość winyli to…
Z tych, którzy kierują się modą, zostanie garstka. Już dzisiaj znam ludzi posiadających gramofony po 50 i 100 tys. zł, które stoją zakurzone, bo jednak streaming jest łatwiejszy. Nie zdziwię się, jeśli za 5 lat winyle znikną z Biedronki. Zostanie grupa pasjonatów, którzy siedzą w zakurzonych, winylowych norach. 

foto: Wojciech Padjas 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.