Gramofon do 300 zł? To możliwe
Już na samym wstępie trzeba odpowiedzieć twierdząco na postawione pytanie. Jest to zarazem minimalny budżet jakim powinniśmy dysponować na zakup samego gramofonu. Należy jednak pamiętać, że trzeba przeznaczyć jeszcze kilkadziesiąt złotych na zakup nowej igły. Zakup domyślnej wkładki powinniśmy odłożyć na później. Na jakie zatem gramofony należy zwracać uwagę przy tym, powiedzmy wprost, niewielkim budżecie?
Na rozdrożu
Możliwe są dwie drogi. Od Ciebie zależy, którą obierzesz. Pierwszą jest zakup niskiego modelu znanego i szanowanego producenta. Druga wymaga od więcej zachodu, ponieważ należy szukać po mniej oczywistych markach, które są na rynku zdecydowanie rzadziej spotykane. Dzisiejszy artykuł ma pomóc osobom niezdecydowanym podjąć decyzję, którą drogą podążyć oraz na jakie odtwarzacze zwracać uwagę. Oczywiście, przedstawione gramofony nie wyczerpią bardzo szerokiego katalogu, niemniej pomogą się zorientować w temacie.
Gramofony popularnych marek
Wbrew pozorom nawet w tym budżecie wybór jest dosyć bogaty. Należy pamiętać, że nawet podstawowe modele nie zawsze znajdziemy od ręki na portalach aukcyjnych oraz w innych miejscach, w jakich będziemy szukać. Możemy czekać na upatrzony model, jednak tym samym przedłużamy sobie czas oczekiwania na zabawę jaka nas czeka w winylowym świcie. Najlepiej wybrać sobie kilka produktów jakie nas interesują i spośród nich dokonać wyboru. Oczekiwanie na konkretny model może skończyć się kupieniem sprzętu mniej zadbanego, niekompletnego czy po prostu zepsutego. Przeoczymy to w przypływie euforii, jaka nas ogarnie na myśl, że w końcu pojawił się poszukiwany przez nas model i trzeba łapać okazję.
Philips
Z popularnych marek na uwagę zasługuje na pewno marka Philips. Znana jest ona przede wszystkim z odtwarzaczy płyt kompaktowych oraz opracowania nośnika jakim jestem kaseta magnetofonowa. Ma na swoim koncie jednak także kilka udanych modeli gramofonów. Na szczególną uwagę zasługuje popularna seria X77 - obejmująca takie modele jak 677, 777, 877 i 977 . Nas szczególnie interesują dwa pierwsze. Są to bardzo ciekawe i niedoceniane modele na rynku. Pełna automatyka, wbudowana waga nacisku igły (!) czy płynna regulacja antiskatingu to niewątpliwe plusy. Minusem jest niestandardowy headshell, który zazwyczaj nie pozwala na korekcję przysięgu, przez co jesteśmy skazani na fabryczną wkładkę. Nie traktowałbym tego jako wadę, szczególnie jeżeli mamy ograniczone fundusze. Wkładki Philipsa z serii GP400 należą do jednych najlepszych typu MM (Moving Magnet) w tym budżecie! Z jakimi wadami musimy się liczyć? Zdarzają się wypaczone pokrywy dolne. Należy również zwrócić uwagę na ciekawą rzecz. Gramofony Philipsa sprzedawane były również pod marką Aristona, te same modele co 677, 777, 877, 977 miały swoje odpowiedniki w postaci 5677, 5777, 5877 oraz 5977.
Dual
Nie można również zapomnieć o prawdziwej legendzie jaką jest Dual! Przez lata istnienia wypuścił wiele modeli. Niektóre z nich mieszczą się w obranym przez nas budżecie. Jednym z najpopularniejszych oraz zdecydowanie wartym zainteresowania na początku przygody z gramofonami i winylami jest łatwy w obsłudze model CS-435. Ten pół-automatyczny gramofon bardzo łatwo znaleźć. Na co zwrócić szczególną uwagę? Nie ma on charakterystycznych dla siebie usterek, warto jednak sprawdzić działanie automatyki. Co z pozostałymi modelami Duala?
Udaną serią jest 12XX, szczególnie wyższe modele, które powinniśmy kupić w zakładanym przez nas budżecie. Kupno taniego Duala z tej serii jest jednak obarczone dosyć dużym ryzykiem. To dobre gramofony, ale skomplikowane i wielokrotnie wymagające serwisu już na wstępie. Zdarzają się jednak okazje! Odtwarzacze po serwisie, z nowymi paskami, igłami, ale bez pokrywy. Tutaj decyzję już każdy musi podjąć samodzielnie. Dla niektórych nie będzie to problem, a wizja egzemplarza po przeglądzie na pewno jest warta rozważenia.
Technics
Następną marką jaka powinna być na naszym celowniku to Technics! Dla niektórych będzie to na pewno zaskoczenie, gramofon Technicsa do 300 zł? Na łamach Psychosondy przyglądaliśmy się historii marki Technics. Firma produkowała również tańsze gramofony oraz wiele modeli z mocowaniem T4P, które teraz można zakupić w dobrych cenach! Jednym z najpopularniejszych jest model SL-BD20. To podstawowy model tego producenta, bardzo prosty i stanowiący dobry starter do winylowej przygody.
Jest jednak wiele innych modeli, które oferują niejednokrotnie więcej! Technics SL-D310 względem wcześniej wymienionego dostał napęd bezpośredni oraz co dla niektórych jest istotne, jest to gramofon automatyczny. Dla osób, którym nie jest bliskie mocowanie T4P i chcieliby standardowy gramofon, przy odrobinie szczęścia uda się kupić Technics'a SL-B2! Jest to paskowy, pół-automatyczny przedstawiciel udanej rodziny, na którą składały się serie SL-B, SL-D oraz najwyższa SL-Q.
Pioneer
A co z marką Pioneer? W cenie do 300 zł jest jeden bardzo ciekawy i popularny model w postaci PL-300! To pół-automatyczny gramofon z napędem bezpośrednim oraz tradycyjnym ramieniem! Idealna propozycja dla osób ceniących sobie tradycyjne podejście do sprzętu.
Sony
Nie można również zapomnieć o gramofonach marki Sony. Jednym z wartych polecenia jest Sony PS-T1. To prosty, pół-automatyczny odtwarzacz z napędem bezpośrednim i tradycyjnym S-kształtnym ramieniem. Z usterek, jakie mogą nas spotkać, to luz na łożysku ramienia oraz zabrudzone potencjometry. Standardowe oznaki wieloletniego sprzętu, które przy odrobinie wysiłku łatwo naprawić, o ile oczywiście będzie taka konieczność. Jeżeli jesteś fanem prostych ramion, poszukaj modelu PS-T22. To również pół-automatyczny gramofon z napędem bezpośrednim.
Łam utarte schematy. Podążaj swoją ścieżką!
Ten akapit skierowany jest do osób, których nie usatysfakcjonuje podążanie utartą ścieżką, a w swoim salonie chcą mieć gramofon nietuzinkowy, niepopularny, po prostu - jedyny w swoim rodzaju. Czy za 300 zł można kupić coś ciekawego?
Oczywiście! Należy jednak przygotować się na marki, które w świecie audio nigdy nie uzyskały statusu kultowych. Ma to jednak niewątpliwą zaletę, którą jest cena. Jest ona bardzo atrakcyjna, a sam sprzęt niejednokrotnie prezentuje wyższy poziom niż wielu znanych marek. Niezdecydowanym powiem o ciekawym fakcie: dla wielu "niszowych marek" wielokrotnie produkowały uznane firmy!
Metz
Na sam początek warto wspomnieć o produktach sygnowanych logiem Metz. Firma ta znana jest głównie z dobrej jakości lamp błyskowych do aparatów fotograficznych. Mało kto jednak wie, że produkowała również gramofony. Doskonałym przykładem udanego odtwarzacza jest model TZ 4963. Napęd bezpośredni, osobne potencjometry na każdą z prędkości odtwarzania, udane ramię z mocowaniem SME oraz pełna automatyka. W dodatku cena! Przy odrobinie szczęścia do kupienia w założonym budżecie. Niestety jego największą wadą jest to, co stoi za atrakcyjną ceną - brak popularności, przez co jest ich mało na rynku.
Tensai
Drugą marką, nad którą warto się pochylić jest Tensai. Ten japoński producent w swojej ofercie miał kilka ciekawych gramofonów, dzisiaj praktycznie wszystkie są w bardzo korzystnych cenach. Warto zainteresować się modelami: TD 5300, TD750QZ czy też TD8550. Wszystkie posiadają napęd bezpośredni. Moje serce ciągnie ku TD8550 - ponadczasowa prostota nigdy się nie starzeje.
W poprzednim akapicie poświeciłem uwagę gramofonom Sony, spora część z nich miała swoje odpowiedniki pod nazwą Wega - najwięcej ich znajduje się w Niemczech, przez co również u nas zdarza się je kupić.
Benytone
Kolejną ciekawym przedstawicielem jest Benytone i jej model MP3200. Podobnie jak pozostałe z tego zestawienia, jest to gramofon w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Napęd DD, s-kształtne ramię oraz ciekawa stylistyka, zwłaszcza bardzo wyraźny wyświetlacz obrotów, zlokalizowany na przednim panelu.
Miida
Nie można zapomnieć również o marce Miida. W naszym budżecie znajdziemy takie modele jak P2800 czy M6000P. Jako ciekawostkę należy przedstawić model T3115, będący tym samym co bardzo szanowany Denon GT700! Niestety cena tego odtwarzacza prawdopodobnie przekroczy budżet.
Rynek sprzętu audio jest bardzo urozmaicony. Mając nawet bardzo ograniczony budżet nie należy się zrażać. Świat płyt winylowych stoi otworem dla każdego zainteresowanego. Codziennie potrafimy szukać upragnionych przez nas płyt, warto więc poświęcić również kilka wieczorów na przejrzenie oferty rynku wtórnego oraz forów i wybranie najlepszego dla nas gramofonu. Bardzo Was do tego zachęcam!