Winyle

AC Records - polski klub płytowy z jazzowymi rarytasami

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
30.01.2019

Mamy swój polski klub płytowy! Od grudnia 2018 roku działa AC Records. Na członków klubu czekają dopracowane brzmieniowo i wizualnie unikatowe tytuły. Nad wszystkim czuwa Adam Czerwiński - znany polski perkusista jazzowy i producent muzyczny.

UWAGA: 

Od czerwca 2019 istnieje także możliwość zakupu płyt bez konieczności uczestnictwa w klubie. Pełna lista dostępnych tytułów: https://acrecords.pl/sklep/ 

Jak działa klub płytowy?

Idea klubu jest prosta: płyty dostępne są tylko dla członków AC Records. Ci, którzy wykupili subskrypcję i jednocześnie stali się członkami klubu, mogą co dwa miesiące liczyć na nowy tytuł. Jeśli chodzi o publikacje AC Records, nie ma mowy o żadnych kompromisach. Jak podkreśla Adam Czerwiński: dokładamy wszelkich starań, aby płyty od momentu nagrania poprzez mastering, tłoczenie i wydanie spełniały najwyższe normy. Mastering i matryce dla winyli przygotowujemy w legendarnym Abbey Road Studios. Dlatego płyty brzmią fantastycznie, tytuły są starannie dobierane, a samo wydanie (gruby gatefold, dopieszczona grafika) dumnie prezentują się na półce. Wydawnictwa AC Records są numerowane, dostępne zarówno w wersji „transparent red” oraz podstawowej czarnej.

Co już jest dostępne w klubowym sklepie?

W ramach klubowej subskrypcji jest już dostępny pierwszy album „In a Sentimental Mood”. W najbliższych dniach dołączy następny – kultowy „Story of Polish Jazz” Jarosława Śmietany po raz pierwszy w wersji winylowej. O tym albumie napiszemy więcej niebawem. Klubowicze mogą także skorzystać ze zniżek na zakup pozostałych płyt wydawnictwa, o których kilka słów poniżej.

Karolak / Czerwiński – In a Sentimental Mood LP

Jak dla mnie to absolutny „must have”. Z kilku powodów: wydanie w pełni analogowe AAA muzyki zarejestrowanej na tzw. setkę w studiu brzmi fenomelnie: niezwykle ciepło i naturalnie. Zbliżamy się do tego magicznego efektu, kiedy zamykając oczy zaczynamy odnosić wrażenie, że muzycy grają w naszym pokoju. Za mastering „In a Sentimental Mood” odpowiedzialny jest Alex Wharton z Abbey Roads. Ale nie byłoby takiego brzmienia, gdyby nie kapitalne wykonanie. Na płycie moc standardów w charakterystycznej, hammondowej oprawie z tytułowym „In a Sentimental Mood” Duke'a Ellingtona czy „A Frame for the Blues” Slide'a Hamptona na czele. Obok Wojciecha Karolaka i Adama Czerwińskiego występują: Tomek Grzegorski (saksofon tenorowy), Robert Majewski (flugerhorn), Marcin Wądołowski (gitary). Płyta dostępna (podejrzewam, że już niedługo) w wersji transparent red (150 egzemplarzy) oraz czarnej 180g (350 egzemplarzy).


Adam Czerwiński MAP - „Kiedy Byłem”

To nieco luźniejsza propozycja w katalogu AC Records. Album nagrany w 2017 roku przez trójkę muzyków (Adam Czerwiński – perskusja, Piotr Lemańczyk – kontrabas, gitara basowa, Marcin Wądowski – gitary, wokal), z gitarowo-wokalnym gościnnym udziałem Grzegorza Skawińskiego. Jeśli przyjąć, że utwory odzwierciedlają gusta i sentymenty muzyków, to z pewnością zasłuchiwali się w Breakoutów, Skaldów i Niemena. Klasykę polskiej piosenki otrzymujemy w bardziej uwspółcześnionej, jazzującej formie. Pojawia się też lekki rockowy pazurek w „Oni zaraz przyjdą tu” z gitarowymi solówkami i mocniejszym rytmem czy blues (no bo jak inaczej zagrać „Modlitwę” Nalepy). Całość wykwintna i elegancka.

„Friends – Music of Jarek Śmietana” 2xLP

Jak powiedział mi Adam Czerwiński, współpraca z Jarosławem Śmietaną była dla niego szczególnym etapem w jego muzycznej karierze. Panowie byli także serdecznymi przyjaciółmi, album „Friends” jest więc hołdem dla przedwcześnie zmarłego gitarzysty. Na tym dwupłytowym winylowym wydawnictwie Adam Czerwiński (występuje we wszystkich 15 utworach) zgromadził przyjaciół Jarosława Śmietany, by raz jeszcze pochylić się nad jego kompozycjami i pozwolić im wciąż na nowo lśnić swoim blaskiem.

Oddajmy na moment jeszcze głos Adamowi Czerwińskiemu: Dla niego (Jarka Śmietany) w muzyce liczyła się przyjaźń, kontakt na płaszczyźnie towarzyskiej. Jego zespół musiał składać się z kumpli, ludzi, którzy myślą tak samo (…). Muzyka była całym jego życiem. Uwielbiał muzykę, słuchał muzyki, znał się na muzyce jak mało kto... Był muzyką.

Czuję, że tak samo myślą o Śmietanie wszyscy wielcy, którzy występują na tej płycie: John Scofield i Larry Goldings (wspaniale nakręcający się opener płyty w postaci „Back to The Roots” z gitarą i hammondami w roli głównej), Krzesimir Dębski i Piotr Wyleżoł (zmysłowa „Alicja”), Alicja Śmietana i Extra Sounds Ensemple (nieco posępny, tajemniczy „El Cerrito”), Jan Ptaszyn Wróblewski („Few Warm Words” - utwór nagrany pierwotnie przez Śmietanę z Johnem Abercrombie), Zbigniew Namysłowski i Jerry Goodman (którzy wspólnie napędzają żwawy „Dance”) oraz kilkunanstu innych. To piękny hołd przyjaciół dla jednego z najważniejszych polskich gitarzystów jazzowych.

Jak dowiedziałem się u źródła, zarówno „Kiedy Byłem” jak i „Friends” kończą się nakłady ;-)

Perkusista i producent za sterami AC Records

Adam Czerwiński jest duszą AC Records. Nie tylko stworzył klub i go prowadzi, ale także bębni na części wydawanych albumów i jest ich producentem. Współtworzy historię polskiego jazzu (grał niemal z wszystkimi ważnymi polskimi jazzmanami, m.in.: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem), ale także nagrywał i występował z gwiazdami światowego formatu: Eddie Hendersonem, Nigelem Kennedym, Johnem Abercrombiem, a nawet Robertem Plantem. Jest kompozytorem oraz liderem w swoich projektach. Naturalnym etapem rozwoju tego wszechstronnego muzyka stał klub płytowy i wydawnictwo AC Records.

Kluby płytowe na świecie

Kluby płytowe to coraz bardziej popularny model dystrybucji winyli. Niemal każdy z nas pamięta lub ma na swojej półce płyty wydane w ramach legendarnego rodzimego Białego Kruka Czarnego Krążka czy Klubu Płytowego Razem. Także współcześnie na świecie znajdziemy liczne kluby dostarczające klubowiczom winylowe rarytasy: Vinyl Me, Please, Wax & Stamp, Flying Vinyl czy Trax & Wax. Do tego grona dołącza jedyny obecnie działający klub z płytami winylowymi w Polsce: AC Records.

Zobacz katalog i zapowiedzi:
strona klubu płytowego AC Records

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.