Newsy

Kultowy album De Press po raz pierwszy na winylu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
21.11.2023

Nadszedł czas na prezentację kolejnej płyty z „polskiej dyskografii” grupy - „Groj mi skrzypko groj”. Album oryginalnie ukazał się we wrześniu 1994 roku na kasetach magnetofonowych i płytach CD. Natomiast na winylu ukazuje się po raz pierwszy.

Ta płyta jest szczególna, bowiem pierwszy raz De Press nagrał utwory specjalnie na rynek polski. Dziubek sięgnął po poezję swoich ulubionych poetów: C.K.Norwida, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Zofii Bukowskiej czy Emila Kowalczyka. „Groj skrzypko groj” to równocześnie ostatnia płyta zespołu nagrana w pierwszym, oryginalnym składzie z Jornem Christensenem i Olo Snortheimem.

Rafał Księżyk w recenzji zamieszczonej w „Brumie” napisał: „…”Skrzypki” to parada dynamicznych hitów, emanujących najzdrowszą energią, które jako polski folk’n’roll mogą swobodnie konkurować z analogiczną produkcją światową, choćby z BIG COUNTRY. Jest tu jeszcze piękny religijny song „Frasobliwy”, gdzie „wiara maluczkich” stanowi satysfakcjonującą strawę dla tych, którzy mają dosyć punkowej klerofobii, a nie rozumieją BUDZYŃSKIEGO (on też powinien posłuchać tej piosenki – z całym szacunkiem dla poezji TOMA)”.
Płyta była sporym sukcesem komercyjnym w 1994 roku a „Cyrwone gorole” stały się prawdziwym przebojem. Warto też posłuchać „Mojej piosnki” z przepięknym wierszem C.K. Norwida.

Spis utworów:

Strona A:
1. Popielec
2. Groj mi skrzypko groj
3. To dawne spiywanie
4. Frasobliwy
5. Śleboda
6. Wróć na Orawe

Strona B:
1. Moja piosnka
2. Cyrwone gorole
3. Nie było, nie było
4. Preludium
5. Kwiotek
6. Krywaniu
7. Pozdrowienia

Płytę można zamówić w naszym partnerskim sklepie Voiceshop.pl

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.