Newsy

Gramafon dla poczatkujacego fana winyli

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
13.04.2021
Cyfrowa muzyka od wielu lat rządzi przemysłem muzycznym, jednak z roku na rok możemy obserwować wzrost zainteresowania płytami winylowymi, a także sprzętem niezbędnym do ich odtwarzania. Jeśli zastanawiacie się zatem nad tym, jaki gramofon wybrać dla początkującego fana winyli to ten artykuł jest właśnie dla was.

Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o gramofonie?

W obecnych czasach coraz większa liczba osób zaczyna doceniać brzmienie swoich ulubionych kawałków nie w wersji cyfrowej, ale analogowej. Takie utwory zapisane są na płytach winylowych, które możemy odtwarzać wyłącznie na przeznaczonym do tego celu gramofonie, czyli na specjalnym urządzeniu, z którego budową możemy zapoznać się, odwiedzając stronę https://muzyczny.pl. Co jednak początkujący miłośnik winyli powinien wiedzieć o gramofonie? Przede wszystkim to, że na rynku dostępne są trzy rodzaje urządzeń, a mianowicie gramofony manualne (obsługa sprzętu wykonywana jest całkowicie w ręczny sposób), automatyczne (obsługa urządzenia jest zautomatyzowana za sprawą wbudowanego mechanizmu, który można uruchomić specjalnym przyciskiem) oraz półautomatyczne (ich działanie jest podobne do urządzeń manualnych, jednak dzięki wbudowanemu mechanizmowi można sterować ramieniem, a także wyłączyć silnik gramofonu). Jednym z najważniejszych elementów urządzenia jest ramię, od którego zależy brzmienie odtwarzanych dźwięków, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby było ono wykonane z wysoko jakościowego materiału, dzięki czemu unikniemy pojawianiu się zakłóceń.

Jaki gramofon na początek?

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z gramofonem, mają niestety problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Dla początkującego fana winyli z uwagi na niską cenę, a także łatwość obsługi poleca się w szczególności zakup gramofonu automatycznego, ponieważ dzięki wbudowanemu mechanizmowi urządzenie działa samodzielnie. Oznacza to, że wbudowany system sam podnosi ramię, ustawia igłę na płycie, a także odstawia ją na miejsce po zakończeniu odtwarzania. Jeśli chodzi natomiast o gramofony półautomatyczne oraz manualne to nad ich zakupem warto zastanowić się dopiero po uzyskaniu odpowiedniej wiedzy, a także umiejętności, mając świadomość tego, iż są one nieco droższe od gramofonów automatycznych.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.