Newsy

Rekordowa cena za winyl The Velvet Underground & Nico

Portal Winylowy
Portal Winylowy
21.06.2016

Winyl wystawiony na sprzedaż to pierwsze wydanie debiutanckiego albumu amerykańskiego zespołu The Velvet Underground i współpracującej z nimi wokalistki Nico.  Licytacja płyty trwa tylko do 23 czerwca. Białe kruki jednak tanie nie są. Przypuszczalna cena jaką może osiągnąć zaczyna się od $ 6.000, czyli blisko 23 tys. zł. Ofertę kupna można złożyć tutaj.

Podpisy na okładce płyty złożyli wszyscy członkowie zespołu: Lou Reed, John Cale, Sterling Morrison, Maureen Tucker, Nico oraz Andy Warhol we własnej osobie. Podpisy naniesione długopisami i pisakami brzmią: “Lou Reed”, “Best wishes Phil, John Cale in ’81”, “Moe Tucker Loves”, “Andy Warhol”, “loves Sterling Morrison” and “Do or Die, Nico.”

Płytę wydano 12 marca 1967 roku nakładem wydawnictwa Verve Records. Egzemplarz wystawiony na sprzedaż należy do założyciela The Velvet Underground Society, który w latach 1979-1984 zdobył podpisy wszystkich członków zespołu oraz Andy’ego Warhola - producenta płyty oraz autora kultowej okładki.

Niedługo po ukazaniu się albumu, Warhol i lider grupy, Lou Reed, przestali się ze sobą zgadzać co do kierunku, jaki zespół powinien obrać. Konsekwencją było rozstanie, a album The Velvet Underground & Nico okazał się być jedynym ich wspólnym dziełem. Dlatego też ten winyl, gromadzący popisy wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tej płyty, jest tak unikatowym zjawiskiem.

The Velvet Underground & Nico

Bezkompromisowość, psychodeliczny rock, eksperymentalne występy przyniosły zespołowi duży rozgłos. Z uwagi na kontrowersyjne treści album szybko jednak wycofano z wielu sklepów muzycznych, stacje radiowe odmówiły jego grania, a czasopisma zrezygnowały z zamieszczania reklam. Mimo tych trudności w promowaniu albumu i niskiej popularności po jego wydaniu, album stał się jednym z najbardziej wpływowych albumów w historii muzyki. Płyta trafiła na wysokie 13 miejsce na liście 500 najlepszych albumów wszech czasów według magazynu Rolling Stone.

Warhol – zjawisko samo w sobie

Sam podpis Andy’ego Warhola byłby już wyjątkowo cenną zdobyczą. Rozwijał on swoją działalność artystyczną w wielu kierunkach. To człowiek orkiestra o wielu talentach i zdolnościach. Realizował się w rysunku, fotografii, reklamie - romansował z malarstwem, rzeźbą, filmem, pisał książki. Choć często szufladkuje się go właśnie jako przedstawiciela pop-artu, Warhol to nie tylko Puszki Campbella i charakterystyczne portrety Marilyn Monroe czy Johna Lennona. Udowodnił to współpracą z z grupą The Velvet Underground.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.