Newsy

Świetlny gramofon Briana Eno

Portal Winylowy
Portal Winylowy
22.12.2021
Działalność twórcza Briana Eno wykracza daleko poza muzykę: artysta realizuje się także na gruncie sztuk wizualnych. Jego najnowszy projekt - unikatowy gramofon podświetlany barwnymi diodami LED - to niezwykłe połączenie obu środków wyrazu.

Były członek zespołu Roxy Music, prekursor ambientu, kompozytor, producent – muzyczne dokonania Briana Eno są powszechnie znane. Nie wszyscy wiedzą jednak o jego działalności w zakresie sztuk wizualnych: od blisko 50 lat Eno tworzy instalacje świetlne i multimedialne, ukierunkowane na badanie potencjału światła.

Najnowszy projekt artystyczny Eno, zrealizowany we współpracy z galerią Paula Stoplera w Londynie, również poświęcony jest temu tematowi. Artysta zaprezentował gramofon z transparentną akrylową obudową i zainstalowanymi pod nią różnobarwnymi diodami LED, aktywowanymi podczas odtwarzania muzyki. Podświetlany jest także 18-milimetrowy talerz; oba elementy mogą przybierać różne kolory. Materiały zastosowane w konstrukcji gramofonu powodują rozproszenie światła, które w efekcie – jak mówi sam artysta – „jest tak namacalne, jakby złapano je w chmurę pary”.

Gramofon Briana Eno łączy dwie funkcje: można odbierać go zarówno jako samodzielne dzieło sztuki, jak i wyjątkowy przedmiot użytkowy łączący doznania wizualne z dźwiękowymi. W sprzedaży prowadzonej wyłącznie przez galerię Paula Stoplera pojawiło się 50 egzemplarzy modelu, opatrzonych unikalnymi numerami seryjnymi i podpisami samego autora.

źródło zdjęcia: paulstolper.com

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.