Newsy

Wakacje z Technicsem: SL-1210GREGK

Szymon Figura
Szymon Figura
08.09.2021
SL-1210GREGK to kolejna propozycja niezrównanego Technicsa. Zaprezentowany światu w 2016 r. model SL-1200G został uznany za niezwykle udane połączenie technologii analogowych i cyfrowych, ustanawiające nowy standard gramofonów wyposażonych w napęd bezpośredni. SL-1210 kontynuuje tę tradycję, jednak poszczególne części zaprojektowano w nim na nowo, zapewniając miłośnikom płyt winylowych całkiem nową jakość znanego już sprzętu.

Czym charakteryzuje się nowoczesny SL-1210GREGK? To przede wszystkim sprzęt korzystający z bezrdzeniowego silnika z napędem bezpośrednim, którym można precyzyjnie sterować. Takie rozwiązanie wpływa na ograniczenie nierówności obrotów, które jest określane niechlubną nazwą "zębatkowanie". Wieloletnia trwałość i brak pogorszenia sygnału przez drgania lub hamowanie zapewniły ogromny sukces tym niezwykłym silnikom. Technics udoskonalił jeszcze tę technologię, opracowując płaską wersję jednowirnikową, zastosowaną właśnie w serii SL-1210GR. Co ciekawe, układ sterowania spotykany w SL-1210GREGK korzysta z osiągnięć technologicznych używanych w napędach Blu-ray. Zapewnia to utrzymanie równych oraz stabilnych obrotów. Co więcej, nowoczesny silnik prezentowanego modelu ma udoskonalone obwody elektryczne.

Na niski poziom drgań wpływa również bardzo sztywny talerz modelu. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu dwuwarstwowej konstrukcji z gumą, która zwiększa tłumienie. W innych seriach rezonans przechodził na płytę, wpływając na jakość dźwięku. SL-1210GR pokonał ten problem! Na dodatek spód talerza uzupełniono jeszcze o żeberka usztywniające. Przy okazji warto zwrócić uwagę na bardzo czułe ramię! Znakomicie śledzi obrót płyty, odczytując dane z dużą precyzją. Klasyczne ramię aluminiowe w kształcie litery S jest odpowiednio lekkie i jednocześnie bardzo sztywne. Brzmi jak niemożliwe połączenie? Wystarczy wypróbować SL-1210, by zobaczyć, że niemożliwe staje się możliwe! To jeszcze nie koniec zalet ramion tego typu. Warto wspomnieć o bardzo precyzyjnych łożyskach, ręcznym montażu oraz ustawieniach wykonywanych przez japońskich rzemieślników! Z pewnością wiele osób zaciekawi również konstrukcja ekranująca, zastosowana wewnątrz obudowy, która jeszcze mocniej ogranicza zakłócenia, a także bardzo sztywna konstrukcja korpusu dwuwarstwowego z praktycznymi izolatorami.

SL-1210GREGK to Technics wypakowany nowoczesną technologią, a przy tym zaskakująco często nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań. Jeżeli szukacie grafomonu o wysokiej stabilności, który jednocześnie ma w sobie coś klasycznego, warto przetestować ten model. Kto wie, może też docenicie niesamowitą precyzję Japończyków?

Technics SL-1210GREGK dostępny jest w sklepie naszego partnera Nautilus2

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.