Newsy

Tłocznia Pronit 1957-1991 - warszawska premiera filmu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
19.10.2021
Charakterystyczne logo z ptaszkiem znane jest wszystkim miłośnikom i miłośniczkom czarnego złota w Polsce! Tłocznia i wytwórnia Pronit w Pionkach, to instytucja legendarna, która zmieniła oblicze polskiej kultury, wciąż żywa w naszych winylowych kolekcjach.

3 listopada zapraszamy Was na warszawską premierę filmu "Tłocznia Pronit 1957-1991", w reżyserii Jarosława Szczypióra. Film pełen wywiadów, materiałów archiwalnych i wspaniałej muzyki, doskonale dokumentuje historię jednej z dwóch największych polskich tłoczni i wytwórni płytowych XX wieku.O tajemnicach produkcji płyt winylowych, anegdotach z życia tłoczni opowiadają dawni pracownicy i pracownice zakładu.

Pozycja obowiązkowa, zarówno dla każdego miłośnika i miłośniczki polskiej muzyki i płyt winylowych!

Film poprzedzi pokaz dokumentu "Czarne Złoto Warszawy" w reżyserii Aleksandra Ćirlicia. "Czarne Złoto Warszawy" to film dokumentalny ukazujący zjawisko warszawskiej kultury winylowej z perspektywy ludzi, bez których nie mogłaby ona zaistnieć – antykwariuszy, sprzedawców i właścicieli stołecznych sklepów płytowych. 

Po obu seansach odbędzie się rozmowa z reżyserem i pokaz najcenniejszych archiwaliów związanych z Pronitem ze zbiorów Jarosława Szczypióra. 

P.S! Film "Tłocznia Pronit 1957-1991” jest niedostępny na You Tube! Jest to jedna z niewielu okazji żeby go zobaczyć.

P.S. 2 Wśród uczestników i uczestniczek premiery zostanie rozlosowana pula płyt DVD z filmem!

---

Info o reżyserze: Jarosław Szczypiór urodził się w 1964 r. w Pionkach, gdzie zamieszkuje do dnia dzisiejszego. Jest absolwentem Akademii  Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi.  Zajmuje się dokumentowaniem historii miasta Pionki i okolic. Posiada duże zbiory zdjęć, dokumentów i przedmiotów związanych z lokalna historią.

Zdjęcia i dokumenty z jego zbiorów znajdują się w 13 wydawnictwach książkowych, dwóch wydawnictwach muzycznych tj. płycie zespołu The Bill "Lekcja Historii" i zespołu Mech "Zjednoczone siły Natury" oraz wystawie 40 lat Solidarność.

Jest reżyserem i scenarzystą czterech amatorskich filmów historycznych i dokumentalnych takich jak: "Jarema 1944", "Maria", "Miasto Pionki 65 lat Praw Miejskich" oraz "Tłocznia Pronit 1957-1991".

Stale współpracuje z Wojciechem Kuchtą, który zajmuje się realizacją zdjęć, montażem i udźwiękowieniem realizowanych filmów. W 2019 r.  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Pana Jarosława Szczypióra medalem "Pro Patria". W roku 2020 zdobył tytuł "Animatora Kultury". 

Kiedy:

3 listopada, godzina: 19:00

Gdzie:

Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa, sala widowiskowa

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.