Newsy

Dostępnę są już wznowienia płyt Siekiery!

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
27.09.2021
Drugie tłoczenie Demo Summer 84 LP jest już wydane i wysyłka rusza na dniach. Trzecie tłoczenie Jarocin 84 LP będzie dostępne po 6.10. Dodatkowo rusza przedsprzedaż koszulki zespołu z motywem z okładki z Demo Summer 84. Ilość ograniczona.

WPR 017 SIEKIERA "Demo summer '84" LP DRUGI PRESS + T-SHIRT

Drugie tłoczenie absolutnie kultowego demo zespołu Siekiera z 1984 roku.

Materiał nagrany ponad 35 lat temu znany jest jako "Demo, summer '84" lub po prostu "Dom Chemika" - jak nazywał się Dom Kultury w Puławach, gdzie zespół Siekiera odbywał swe próby oraz gdzie zarejestrował 16 utworów składających się na ten materiał. Do dziś powodujący u potencjalnego słuchacza nagłe przyspieszenie tętna.

To najbardziej reprezentatywne nagranie "starej" Siekiery, która nie miała szczęścia, aby zarejestrować pełnowymiarową płytę w przyzwoitym studio. Gdyby do tego doszło, dziś byłaby żelaznym klasykiem międzynarodowej sceny hardcore punk lat 80, stawianym obok brytyjskich czy skandynawskich potęg. Pomimo oczywistych ograniczeń technicznych materiał demo poraża swą niesamowitą energią, dynamiką, zagęszczeniem bezkompromisowego czadu. Uderza autentycznością, wyraża nieskrępowanie i kreatywność nowego podziemnego frontu kulturowego, tworzonego w ciemnych piwnicach z dala od szaroburej politycznej rzeczywistości.

Na fali zgiełku wywołanego występem na festiwalu w Jarocinie, późnym latem 1984 roku Siekiera rejestruje swój materiał, prawdopodobnie podczas dwóch sesji. Część materiału znana już była z występów koncertowych, reszta to kompozycje premierowe. Pojawiają się nowe pomysły, bardziej rozbudowane formy, dojrzalsze aranżacje, nie rezygnując przy tym z charakterystycznej agresji i brutalności. "Demo summer '84" składa się z części "podstawowej" (utwory 1-10) oraz części traktowanej jako "dodatkowa" (utwory 11-16, zarejestrowane innego dnia niż pozostałe).

Po tych wszystkich latach przekazywania sobie z rąk do rąk otoczonych czcią nagrań, serii bootlegowych kaset i w końcu oficjalnej publikacji utworów na płycie CD "Na wszystkich frontach świata" (2008, W Moich Oczach) przyszedł w końcu czas, aby przedstawić światu jeden z najbardziej niesamowitych materiałów muzycznych lat 80.

Odbiór tych szesnastu utworów z tekstami z pogranicza brutalnej rzeczywistości i nie mniej brutalnej fantazji, balansującymi między absurdem, abstrakcją i utopią, kipiącymi przemocą i zniszczeniem, wciąż daje poczucie niebywałej siły i oczyszczenia. Wciąż sprawia, że poruszamy się pewnym krokiem wojownika gotowego toczyć słuszne bitwy na wszystkich frontach świata.

Płyta zaopatrzona w okładkę gatefold oraz booklet. Mastering nagrań Smok w Studio As One.

https://warsawpact.bandcamp.com/album/demo-summer-84-lp

WPR 015 SIEKIERA "Jarocin' 84" LP TRZECI PRESS

"Siekiera przecięła równo wszystko, co można było przeciąć" - Piotr Nagłowski, konferansjer Jarocina 84 chwilę po zakończeniu występu konkursowego.

"Nawet ludzie nie do końca punkowi oszaleli na punkcie Siekiery – energia była ogromna. W ciągu jednego dnia Siekiera stała się ogólnopolską sensacją, a po latach słowo "Jarocin" jest dla wielu tożsame z nazwą zespołu." - Robert Jarosz

Historyczne koncertowe nagrania Siekiery – jednego z najbardziej legendarnych zespołów rodzimej sceny muzycznej lat 80. Zarejestrowane podczas obu występów – konkursowego i finałowego na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Dwa utwory z występu finałowego trafiły na kompilację "Fala" (Polton, 1985). Większy fragment tego sensacyjnego występu pojawił się na płycie CD "Na wszystkich frontach świata" (W Moich Oczach, 2008). Dzięki Warsaw Pact Records i Archiwum Trasa W-Z publikowane są po raz pierwszy wszystkie utwory zaprezentowane w dniach 1 i 4.08.1984.

Po niecałych pięciu miesiącach od swego debiutanckiego koncertu, zespół ma okazję wystąpić tym razem przed dużą publicznością. Od pierwszego numeru gwałtowne uderzenie w publikę zgromadzoną pod sceną rozkręca pogo wszechczasów. Zespół zakwalifikowano do występu finałowego, a chwilę potem uznano jako jedno z największych objawień edycji. Zaskakująco dla nich samych stali się grupą o której najgłośniej mówiono i pisano po zakończeniu festiwalu - od rozłożonych na łopatki punkersów po oficjalną prasę starającą się opisać to wydarzenie, często niewiele z niego rozumiejąc. Często błednie interpretowani, powodowali jednocześnie fascynację i przerażenie swoją formułą, estetyką, wyglądem, bezkompromisowym atakiem dźwiękowym i słownym.

Ten najbardziej brutalny w brzmieniu i przekazie zespół bloku wschodniego pierwszej połowy lat 80. potrafił stworzyć coś niebywale charakterystycznego i unikalnego. Wnosząc lokalnego, wschodnioeuropejskiego ducha w muzyczną formułę agresywnego hardcore punk wypracowaną przez Discharge oraz kapele "Bristol sound" jak Disorder czy Chaos UK i chętnie słuchane w Puławach kapele skandynawskie (jak wspominany przez nich Headcleaners). W ich wykraczających poza konwencje i przewidywalność tekstach panowała jedna wielka "krwawa rzeź" - bliska, swojska, prawdziwa. Nie będąca przeszłością czy odbywająca się gdzieś daleko. Ale nadchodząca "zza miedzy", prymitywna i bestialska. Pogromowa atmosfera w wojennym teatrze okrutnych i powykrzywianych postaci jakby wyjętych z obrazów Bruegla. Permanentny konflikt wszystkiego i wszystkich, ale przede wszystkim permanentny konflikt z samą naturą, absurdem "stworzenia". Po ponad 35 latach od powstania tych utworów, pomimo ograniczeń sprzętowych i technicznych wciąż robią kolosalne wrażenie na słuchaczach.

Siekiera "Jarocin '84" to druga winylowa pozycja wydana w ramach punk serii festiwalu w Jarocinie przy współpracy Warsaw Pact Records z Archiwum Trasa W-Z.

Płyta zaopatrzona w okładkę gatefold, inner sleeve oraz 24-stronicowy booklet z komentarzem Tomasza Adamskiego, artykułem Roberta Jarosza, mnóstwem festiwalowych zdjęć (min. Sobociński, Makowski, Wasążnik, Waszewski), archiwaliami prasowymi, tekstami zgłoszeniowymi przesłanymi do cenzury przez zespół oraz tłumaczeniami tekstów i artykułów (Tomek "Majonez" Wiśniewski, Bartosz Głowacki). Mastering nagrań Smok w Studio As One.

Przed Wami arcyważny kawałek historii, który nie tylko wstrząsnął podstawami rodzimego punk, ale całej muzycznej kultury PRL-u.

https://warsawpact.bandcamp.com/album/jarocin-84-lp

Uwaga: Zamówienia realizowane są tylko za pomocą adresu mejlowego z podanym adresem bądź przez sklep Refuse Records.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.