Newsy

Brytyjczycy kochają winyle: statystyki sprzedaży płyt na Wyspach

Portal Winylowy
Portal Winylowy
12.10.2023

Wzrost popularności płyt winylowych jest globalnym trendem i wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach będzie tylko przybierać na sile. Rynek brytyjski nie jest tu wyjątkiem, a opublikowane przez BPI statystyki sprzedaży nośników muzycznych za 3 kwartały 2023 roku potwierdzają ten fakt.

Dane opracowane przez organizację BPI (British Phonographic Industry) wykazują, że sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii w pierwszych dziewięciu miesiącach roku 2023 wzrosła o około 13,2% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Łączna liczba sprzedanych krążków przekroczyła 3,95 miliona egzemplarzy. Największą popularnością cieszyły się tu albumy Lany del Rey, Taylor Swift i Blur.

Płyta winylowa jest jedynym muzycznym nośnikiem analogowym, który w badanym okresie zanotował wzrost sprzedaży. Płyty CD sprzedawały się o 6,3% gorzej, niż w pierwszych trzech kwartałach roku 2022, natomiast cały rynek nośników fizycznych osiągnął o 0,5% niższy wynik w stosunku do porównywanego okresu. Brytyjczycy zdecydowanie stawiają na odsłuch cyfrowy: streaming w pierwszych 3 kwartałach 2023 miał aż 88,5% udziału w ogólnej sprzedaży muzyki.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.