Newsy

Winyl Tryp Tych Tryo. Będzie się działo

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
22.05.2024

Trójka legendarnych muzyków, występująca pod nazwą Tryp Tych Tryo prezentuje głęboką i przemyślaną pracę, która bada ich wewnętrzne światy, doświadczenia i perspektywy jako światowej klasy artystów w niestandardowej, koncepcyjnej improwizacji. Warsaw Conjunction to album, na którym każdy z muzyków kładzie swój kamień węgielny, abstrakcyjnie szkicując uzupełniające się elementy.

Jesienny piątkowy wieczór wśród przemysłowych obrzeży Warszawy. Perkusista Natcyet Wakili (Nok Cultural Ensemble, Sons of Kemet, Steam Down) oraz saksofonistka Tamar Osborn (Collocutor, Dele Sosimi Afrobeat Orchestra) szukają znaków aby znaleźć Black Kiss Studio. W studio czeka na nich Wojtek Mazolewski (Pink Freud, W.M. Quintet), który przejmuje inicjatywe. Trio zaczyna pracować nad materią, która stanie się Tryp Tych Tryo. Mając niewiele czasu na rozmowę, komunikują się za pośrednictwem swoich instrumentów w improwizowanej sesji. „Zarejestrowaliśmy wszystko na wypadek, gdyby pojawiła sie magia” - mówi Tamar.

Następnego dnia Wakili-Hick, Mazolewski i Osborn wystąpili razem w warszawskim Spatif Klub. W ramach inicjatywy "Get Your Jazz Together" wsparcia udzielił zespołowi Instytut Adam Mickiewicza. Bez możliwości zagrania koncertu w Warszawie, sesja nagrywania poprzedniej nocy nigdy by się nie wydarzyła. Tansmisja występu na żywo na Worldwide FM, rozgłośni radiowej prowadzonej przez Gilles Petersona okazała się dużym sukcesem.

„Nie staraliśmy się siedzieć i pisać, co dla mnie było naprawdę ekscytujące” – wyjaśnia Osborn. „Prawie wszystko, co robię teraz wydaje się być oparte na improwizacji, ale w tamtym momencie, to było dość przerażające, aby po prostu iść i grać”.

Basista Mazolewski był inicjatorem stworzenia zespołu, którego głównym motywem było zbudowanie więzi pomiędzy brytyjską i polską sceną jazzową. „Przestrzeń to informacja”, mówi Mazolewski. „W muzyce improwizowanej staram się niczego nie narzucać; po prostu czytać to, co przestrzeń chce mi pokazać i przekazać to dźwiękami. Moją motywacją było połączenie ludzi z dobrymi emocjami; dać przykład i udowodnić, że nawet w trudnych czasach można zrobić coś dobrego”.

Improwizowane sesje i koncert w klubie Spatif odbyły się we wrześniu 2020 roku, w krótkim okresie pomiędzy ograniczeniami z powodu pandemii. Ten aspekt nadaje tej płycie cień post-historycznego momentu. „Czułem, że potrzebujemy otwarcia. Okna na świat. Powrót do bliskich relacji poza rzeczywistymi i mentalnymi granicami i ograniczeniami. To był sygnał, że razem możemy jeszcze zbudować lepsze jutro. Potrzebujemy nowych doświadczeń i inspiracji. Warsaw Conjunction – wydany we współpracy z zaprzyjaznionymi wytwórniami On the Corner i Lanquidity Records – przedstawia Natcyet Wakili [FKA Edward Wakili-Hick] na bębnach, Wojteka Mazolewskiego na elektrycznym i akustycznym basie oraz Tamar Osborn na flucie, saksofonie barytonowym i efektach opóźniających. Mazolewski poprowadził produkcję, przy wsparciu innych muzyków.

Znaliśmy sie wcześniej jako muzycy więc wszyscy mieliśmy pomysł na to, na jakich paletach rysujemy”, mówi Osborn. „To nie było całkowitym zaskoczeniem, ale myślę, że [sesja] ruszyła w nieoczekiwanych kierunkach... do dość głębokich i dziwnych miejsc”. Tamar wspomina również pracę z Wakili-Hick: „Naprawdę wspaniale było usłyszeć Edwarda w kontekście, w którym normalnie nie gra... usłyszeć go w czysto improwizowanym otoczeniu z wszystkimi aspektami siebie, to było naprawdę niesamowite”.

Mazolewski przedstawia ostatnie myśli, odzwierciedlając życie w czasie nagrywania i przyszłość Tryo. „Mam nadzieję – i wierzę – że nasze połączenia międzykulturowe, poszukiwania i współpraca będą pozytywnym sygnałem i inspiracją.

Wydawcą płyty jest Lanquidity Records, a płytę można znaleźć na profilu bandcamp.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.