Newsy

Winyle rządziły na CES 2017

Portal Winylowy
Portal Winylowy
11.01.2017

CES, czyli Consumer Electronics Show, to największe na świecie targi elektroniki użytkowej i nowych technologii. Co roku początkiem stycznia do  Las Vegas ściągają tysiące wystawców z całego świata - i to zarówno giganci rynku jak i obiecujące start-upy. To doskonała okazja do zaprezentowania światu nowych  produktów, prototypów oraz nowości technologicznych, które wejdą na rynek w ciągu najbliższych miesięcy. Tegoroczna, 50 już edycja, przyniosła wiele interesujących premier, także na naszym winylowym podwórku. Zapraszamy więc na przegląd najciekawszych naszym zadniem nowości na CES 2017.

Technics nie zwalnia  

Podczas zeszłorocznej edycji CES Technics prezentował swój nowy gramofon: SL-1200G, który wszedł na rynek w październiku 2016 r. Tegoroczny CES to okazja do kolejnej premiery. Tym razem Technics przedstawił światu model Grand Class SL-1200GR. Gramofon wywodzi się z rodziny SL-1200 i w wielu kwestiach przypomina swoich poprzedników, ale są też oczywiście i różnice. Model wyposażony jest w bezrdzeniowy silnik napędu bezpośredniego, precyzyjny system sterowania silnikiem oraz niezwykle czułe ramię. Na uwagę zasługuje także talerz odlany z aluminium, który jest znacznie cięższy niż ten stosowany w poprzednich wersjach, a to z kolei przekłada się na zwiększenie jego sztywności i jeszcze większą redukcję wibracji. Model SL-1200-GR wyposażony jest w terminal gramofonowy pozwalający korzystać z własnych kabli i  złocone zaciski gwarantujące jeszcze lepszą jakość dźwięku.

Więcej informacji o produkcie oraz jego specyfikację znajdziesz tutaj. Cena gramofonu wyniesie około $ 2.000.

Crosley chce stać się poważnym graczem?

Istniejąca od 1920 roku firma, która początkowo zajmowała się sprzedażą radioodbiorników, teraz znana jest głównie z produkcji gramofonów. Na targach CES Crosley zaprezentował dwa wyjątkowe produkty: oldschoolową winylową szafę grającą oraz gramofon C20. Jak przekonuje sam dyrektor działu marketingu, Jason Menard, gramofon C20 to luksusowy model dedykowany prawdziwym wielbicielom winyli. Model stanowi mariaż funkcjonalności i stylu, czyli cech, które wyróżniają markę Crosley. Model wyposażony jest w synchroniczny silnik o niskich drganiach, tłumiące drgania podnóżki, regulowane aluminiowe ramię oraz wkładkę Ortofon OM5e.

Uwagę przykuwała jednak w głównej mierze winylowa szafa grająca – Vinyl Rocket Jukebox. To pierwsza szafa grająca jaką wyprodukowano na świecie od lat. Można do niej załadować aż siedemdziesiąt 7” płyt winylowych. Jest wyposażona w cyfrowy wzmacniacz D4 i dwa niezależne wyjścia stereo zdolne do przenoszenia 60 W RMS przez każdy kanał. Jukeboxem można sterować za pomocą pilota: wybierać płyty i odtwarzać je losowo, regulować głośność i przełączać się na wejście pomocnicze bez wstawania z wygodnego fotela. Dodatkowo szafa została wyposażona w Bluetooth oraz możliwość wgrania aż 140 piosenek sprawia, że wiele osób bez wachania zabrało by ją do swojej „muzycznej świątyni”.

Prezentacja Vinyl Rocket Jukebox podczas targów CES 2017. 

Więcej informacji o produktach Crosley prezentowanych podczas targów znajdziesz tutaj.

Nowe projekty od PRO-JECT

Także Pro-ject zaprezentował swoje produkty i to na dwóch salach. W pierwszym pokoju tzw. Fun Roomie można było obejrzeć prototypy lub gramofony stworzone na specjalne zamówienie, a wśród nich wyjątkowy gramofon do powieszenia na ścianie, gramofon z hologramami oraz gramofon, który przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom Beatlesów: Carbon Esprit SB, The Beatles edition 1964. W drugim pomieszczeniu znalazły się to nowości od Pro-ject, które wchodzą własnie na rynek, a wśród nich m.in. nowe gramofony: Esential III, Record Master, Record Master Hi-Res.

Prezentacja produktów Pro-ject podczas CES 2017. 

Modułowy stojak na sprzęt od HRS

Na tegorocznych targach Harmonic Resolution Systems (HRS) zaprezentował także innowacyjny stojak modułowy VXR Rack System. Jego główną zaletą jest fakt, iż można go rozbudowywać o kolejne komponenty oraz dokonywać rekonfiguracji jego elementów: zmieniać odstępy pomiędzy półkami (specjalnymi podstawami izolacyjnymi), a wertykalną konstrukcję zmienić w niski i kilkuelementowy regał. Produkt trafił już do sprzedaży (patent prezentowany był podczas CES 2016). Cena stojaka potrafi jednak ostudzić pragnienie jego posiadania, wynosi bowiem $ 6.300 – 33.000.

Projektant i menadżer HRS, Mike Latvis, wyjaśnia działanie VXR Rack System podczas CES 2017.

Optyczna wkładka od DS Audio

DS Audio zaprezentował nową wkładkę optyczną DS002, którą w pakiecie ze wzmacniaczem będzie można kupić za około $5.000. Pełną informację o produkcie znajdziesz tutaj.

Kolejne gramofonowe premiery 

AUDIO-TECHNICA

Gramofon AT-LP3 wyposażony jest w napęd paskowy, aluminiowy talerz wykończony gumą tłumiącą niechciane wibracje oraz wbudowany przedwzmacniacz. Można go podłączyć bezpośrednio do głośników lub do dedykowanego wzmacniacza gramofonowego. Model trafi na półki już w marcu i będzie kosztował blisko £200.

AudioTechnica zprzentowała także nową serię wkladek VM. Szczegółowe informacje o poszczególnych rodzajach wkładek - ich przeznaczeniu oraz cenach - znajdziesz tutaj.

VPI

Gramofon Avenger Plus od VPI to piękno technologii w czystej postaci. Model wyposażony jest w ramię JMW 12-3DR. Obręcz jest napędzana przez analogowy układ napędowy, dostosowujący odpowiednio prędkość obrotów silnika. Model będzie kosztował około $15.000.

MARK LEVINSON № 515 TURNTABLE

To pierwszy gramofon od Marka Levinsona, wyprodukowany z okazji 45-lecia firmy we współpracy z liderem rynku VPI. Cena modelu będzie zaczynać się od $10.000 (za wersję modelu bez wkładki gramofonowej). W sprzedaży pojawi się latem 2017 roku. Specyfikację modelu znajdziesz tutaj.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.