Recenzje

Muse - Absolution (XX Anniversary)

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
14.12.2023

Cóż za wspaniały prezent na święta przygotował dla miłośników Muse Warner Records! Kultowy album grupy „Absolution” obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Rocznica zacna, dlatego też forma wydania tego ważnego tytułu musi robić wrażenie. Wersja "XX Anniversary" oprócz zremasterowanego na nowo materiału „Absolution” na winylach i CD zawiera także dodatki - szczególnie cenne dla muzycznych poszukiwaczy.

Zanim napiszę o samej zawartości muzycznej, skupię się na brzmieniu zremasterowanej wersji. „Intro” oraz „Apocalypse Please” porażają od pierwszych sekund. Monumentalność muzyki Muse jest ich wizytówką, a nowe winyle perfekcyjnie oddają charakter kompozycji grupy. Duża dynamika i mocno nasycone brzmienie naprawdę wbijają w fotel (odpalcie taki „Stockholm Syndrome”, a dokładnie poczujecie, o co mi chodzi). Oczywiście obok ściany dźwięku i mocnych riffów na „Absolution” pojawia się też sporo przestrzeni i mniej przesterowanych gitar. W utworach takich, jak chociażby mój ulubiony „Falling Away With Me You”, mamy do czynienia z przestrzenią i ciepłem analogowego brzmienia. Świetnie brzmią też bębny Dominica Howarda, będące jednym ze źródeł energii zawartej na płycie. Co ważne, krążki są świetne wytłoczone, nie uświadczycie na nich niepotrzebnych trzasków i innych dysfunkcji.

W 2003 roku Anglicy wypuścili swój trzeci w dyskografii album - pełen niepokoju, ale i komercyjnego potencjału. Okazał się strzałem w dziesiątkę i zaprowadził grupę na wysokie miejsca list przebojów w UK, a także przysporzył jej sporo fanów za oceanem. "Absolution" stał się trampoliną w karierze Muse (ile można było słuchać o tym, że się jest naśladowcą Radiohead...). Mamy więc świadomie rozwijaną stylistykę: potężne brzmienie bogatych aranżacji, mocno rockowe zacięcie co rusz jednak stopowane przez liryczne fragmenty, orkiestracje czy elektronikę. Ekspresyjna maniera samego Matthew Bellamy’ego idzie w parze z niełatwą tematyką, którą zespół porusza na „Absolution” - wojna w Iraku, szeroko rozumiany katastrofizm, apokalipsa czy rozważania religijne. Fascynująca może okazać się paleta stylistyk i inspiracji, po które umiejętnie sięgają rockowcy z Muse: niemal metal w „Stockholm Syndrome”, ciężkie rockery jak „Hysteria”, gitarowe (a nawet trochę pearljamowe) „The Small Print”, elementy symfoniczne, ale i elektronikę w „Butterflies & Hurricanes” czy (no dobra...) radioheadowy „Blackout” lub kończący płytę „Ruled by Secrecy”.

Oczywiście trzeba sobie jasno powiedzieć: wspomniana już podniosłość i pewna forma teatralnego dramatyzmu może dla niektórych słuchaczy okazać się po dłuższym czasie nieco przytłaczająca. Z drugiej jednak strony, po wersję typu deluxe sięgną raczej zaprawieni w bojach „muse’owcy”, dla których będzie to okazja albo do sentymentalnej podróży do początków XXI wieku, albo posłuchania swoich ulubieńców po raz pierwszy z winyla. Idę o zakład, że obydwie grupy nabywców tego wydania będą w pełni usatysfakcjonowane.

Tym, co stanowi o wartości takich wydawnictw, oprócz niewątpliwie dopracowanego brzmienia i pięknego wydania (o tym za chwilę), są często rzadkie lub publikowane po raz pierwszy dodatki muzyczne. W tym przypadku wydawca proponuje extra płytę winylową (i CD) zawierającą 11 nagrań. Mamy więc głównie zapis występów na żywo, wersje demo (możemy „towarzyszyć” pomysłom piosenek i śledzić ich ewolucję w drodze na stadiony lub listy przebojów), ale też ciekawe wersje utworów w towarzystwie jedynie klawiszy lub gitary. Niewątpliwie wrażenie robi odśpiewany chóralnie z publicznością „Time is Running” z The Wiltern Theater czy intrygująca wersja lirycznego „Blackout” z z brawurową solówką na gitarze. Z dużym zainteresowaniem czekałem, aż wybrzmi demo „Falling Away With You”: tym razem to intymny, gitarowy zarys tego wzruszającego utworu. Z kolei eksperymentalny, klasycyzujący „Butterflies and Hurricanes” spokojnie mógłby znaleźć się w repertuarze monsterów prog-rocka pokroju Emerson Like & Palmer.

Last but not least - wydanie. Co tu dużo mówić: boxy deluxe są teraz pięknie przygotowywane - z okładkami „na bogato”, książeczkami ze zdjęciami czy szczegółową historią zespołu z okresu, w którym nagrywany był album. Dokładnie to otrzymujemy w przypadku „Absolution”. A jak to wygląda w szczegółach - zobaczcie na naszej rolce na Instagramie Portalu Winylowego, a następnie zainteresujcie się tą propozycją. Dla fanów zespołu to mus pod choinkę.

Zobacz unboxing Absolution (XX Anniversary) na naszym profilu Instagram.

Znajdź Absolution (XX Anniversary) w naszej wyszukiwarce.

Wydanie: Warner Records – 5054197674396

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.