Recenzje

Wojciech Karolak - 80th Birthday Concert

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
02.08.2022
Są płyty, które stają się ważne nie tylko ze względu na znajdujący się na nich kapitalny materiał, ale również na wyjątkowe okoliczności towarzyszące ich nagraniu i wydaniu.

Okoliczności te opisuje dość szczegółowo Kamil Wicik w liner note będącym istotną częścią tego wydawnictwa. Rzadko koncertujący wówczas Wojciech Karolak dał się namówić na urodzinowy występ na scenie Radia Gdańsk. Los sprawił, że jest to ostatni zapis koncertu wirtuoza Hammondów wydany na nośniku. Karolak odszedł 23 czerwca 2021 roku, niespełna dwa lata po nagraniu niniejszego materiału. Teraz do tych chwil możemy powrócić dzięki najnowszemu wydawnictwu AC Records.  

A muzyka to wyborna. Solenizant wraz z Adamem Czerwińskim, Marcinem Wądołowskim, Tomkiem Grzegorskim i Przemkiem Dyakowskim wypełnili studio im. Janusza Hajduna oryginalnymi interpretacjami standardów światowych ikon jazzu (m.in. „Doxy” Sonny Rollinsa czy wyjątkowej urody „In sentimental Mood” Duke’a Ellingtona), przeplatanymi kompozycjami rodzimych mistrzów („Dobranoc, już czas na sen” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego czy "Blues Zajęczy" autorstwa obecnego na scenie Adama Czerwińskiego, zakończony tradycyjnym urodzinowym „100 lat”). Ten ostatni utwór zadedykowany został Wojciechowi Karolakowi, nazywanemu przez przyjaciół „Zającem” właśnie. Z pewnym małym gryzoniem związana jest zresztą inna zabawna anegdota, ale po szczegóły odsyłam do wspomnianego już opisu płyty umieszczonego na okładce. 

No właśnie - okładka, sama płyta i generalnie całe wydanie idą w parze z jakością brzmienia i materiałem zawartym na winylu. Nabywając „80th Birthday Concert” otrzymujemy gruby gatefold zaprojektowany przez nadwornego grafika AC Records - Kubę Karłowskiego, insert z fotografią Wojciecha Karolaka, OBI strip i czarny lub transparentny winyl (ten pierwszy limitowany jest do 400, drugi do 300 egzemplarzy). 

Jeśli chodzi o samo brzmienie płyty - to oczywiście aspekt, z którego słynie Adam Czerwiński i jego AC Records. Album brzmi tak precyzyjnie i naturalnie, że przy zamkniętych oczach i odrobinie wyobraźni niemal na pewno przeniesiemy się na kilka chwil do gdańskiego studia, by wciąż na nowo celebrować muzykę graną przez nieodżałowanego Wojciecha Karolaka. Jest to więc płyta i piękna, i ważna. Jesteśmy bardzo dumni, że została wydana pod patronatem Psychosondy. 

Płytę można nabyć: https://acrecords.pl/sklep/ 

PS Osobiście mam jedno szczególnie bliskie wspomnienie związane z Wojciechem Karolakiem. W 2020 roku z Piotrkiem Wojtyczkiem, z którym znaliśmy się z zespołu PM2 Collective, przygotowywaliśmy w Kętach festiwal „Jazzowi Przyjaciele”, na którym miał zagrać m.in. Wojciech Karolak. Plany dosłownie na chwilę przed startem promocji przerwała pandemia, ale zostało takie archiwalne nagranie. Mieliśmy nadzieję na powrót do naszych założeń. Do 23 czerwca 2021 roku... 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.