Społeczność

Andrzej Grabowski

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
10.11.2021
Cykl "Społeczność Portalu Winylowego" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce. Andrzej Grabowski jest pomysłodawcą i twórcą cenionych na rynku wzmacniaczy Egg-Shell Amp, a także wzmacniaczy gitarowych. Bardzo lubi słuchać muzyki z płyt winylowych.

Imię i nazwisko:
Andrzej Grabowski

Rocznik:
1971

Płyty winylowe zbieram od…
Nie jestem typowym kolekcjonerem. Po prostu mam winyle - część z nich dostałem, część kupiłem. Ze względu na ceny dobrych płyt bardzo starannie i długo wybieram to, co chcę kupić. Staram się kupować dobrze brzmiące winyle, ponieważ służą mi do odsłuchu wzmacniaczy i preampów, które produkuje.

Obecnie mam w kolekcji…
Około 150 sztuk, ale staram się słuchać tylko tych naprawdę dobrze brzmiących. Wynika to z tego, czym się zajmuję. Słucham muzyki oczywiście również z płyt CD i z plików.

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa…
Pierwszą świadomie kupioną płytą była chyba Dead Kennedys ''Fresh Fruit for Rotting Vegatables". Ma ona właściwie wartość sentymentalną, bo nie da się tego słuchać (chodzi mi o jakość dzwięku, bo muzycznie OK).

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to…
Płyta, z którą wiążą się wspomnienia... to jest to właściwie dwupłytowy album z piosenkami Leonarda Cohena w wykonaniu Macieja Zembatego i Johna Portera. Pamiętam dobrze, bo to był okres, kiedy uczyłem się je grać na gitarze... Z obecnych wydań jest to płyta Karolak Czerwiński "In a Sentimental Mood", którą dostałem od mojej dziewczyny Izy na urodziny - bardzo dobrze brzmiąca płyta. 

Może dla przeciwwagi powiem w tym miejscu o płycie, która mnie rozczarowała. Jest to "The best of Niemen" Polskich Nagrań. Brzmi bardzo kiepsko, a szkoda, bo to fajne piosenki są. Może trafił mi się taki egzemplarz...

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to…
"Buena Vista Social Club" - dwupłytowe wydanie z książeczką w formacie A4 zawierającą zdjęcia, teksty i historie poszczególnych utworów.

Płyty winylowe szczególnie lubię za…
Prawdę i bezkompromisowość, chodzi mi o tor audio. Jeżeli materiał na płytę jest nagrany "po bożemu" czyli na magnetofon studyjny, to cały tor audio jest analogowy i o to w całej tej zabawie chodzi. Poza tym artysta do takiego nagrywania musi być perfekcyjnie przygotowany.

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję w…
Ostatnio w Media Markt :)

Mój/Moja winylowy/a bohater/ka to…

Rodzice mojej mamy mieli radio lampowe z gramofonem (Aida się nazywało - mam go zresztą do dziś) i mama miała kolekcję plył Mieczysława Foga. Pamietam, że jeszcze w szkole podstawowej kolega miał dwa single The Beatles i jeden Boney M. - słuchaliśmy u niego w kółko na gramofonie lampowym Bambino. Później był jeszcze w domu jakiś polski gramofon Fonika, a tak na dobre już w dorosłym życiu winylem zaraził mnie kolega Wojtek Sadek, który w zamian za zbudowanie mu wzmacniacza lampowego przysłał mi z Ameryki płyty i gramofon didżejski. 

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle, to…
Obecnie jest to gramofon zrobiony na zamówienie przez Piotra Skibę z firmy Shape Of Sound z drugim wolno stojącym ramieniem, wkładki to MC Audio Technica AT33PTG/II i MM Ortofon OM 5E, step up Music First Audio, preamp lampowy Egg-Shell, wzmacniacz lampowy SE Egg-Shell, kolumny 3 zestawy:

3-drożny Tonsil Scherzo,
2-drożny monitory B&W,
1-drożny Bodnar Audio.

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Karolak Czerwiński '' In a Sentimental Mood" AC Records.

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to…
Nie jestem kolekcjonerem więc nie ma takiej...

Przyszłość winyli to…
Winyle nie są zagrożone, mają się jak widać coraz lepiej. Technologia idzie do przodu więc myślę, że sprzęt odtwarzający winyle będzie coraz lepszy. 

Strona producenta Egg-Shell Amp Andrzeja Grabowskiego. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.