Społeczność

Dariusz Startek

Marcin Mieszczak
Marcin Mieszczak
02.11.2021
Cykl "Społeczność Portalu Winylowego" przedstawia ludzi, którzy mają istotny wpływ na tworzenie kultury winylowej w Polsce. Dariusz Startek jest właścicielem serwisu koncerty.com i od wielu lat organizuje koncerty światowych gwiazd (m.in. Shaggy, Al Di Meola, Pat Metheny). Stworzył w Szczecinie sklep Winyle.fm, w którym oprócz sprzedaży płyt winylowych, odbywają się także koncerty i wystawy.

Imię i nazwisko:
Dariusz Startek

Rocznik: 
1962 

Płyty winylowe zbieram od…
Kiedy miałem 12 lat, wygrałem w konkursie szkolnym główną nagrodę – gramofon. Płytowa przygoda trwa zatem już niemal 50 lat. Trudno w to uwierzyć…  

Obecnie mam w kolekcji…
dużą ilość płyt winylowych😊  Nigdy nie liczyłem płyt, ale ostrożnie szacuję, że jest ich ponad 10 tysięcy. Myślę, że około 2-3 tysięcy z nich nie jest na sprzedaż, reszta będzie stopniowo trafiała do sklepu. Do tego dochodzą kompakty, kasety magnetofonowe oraz szelaki. 

Pierwsza (świadomie kupiona) płyta winylowa…
"Vol. 4" Black Sabbath. Jako nastolatek przeżywałem fascynację ostrą muzyką rockową nazywaną wtedy hard rockiem. Miejsce zakupu – Pewex.      

Winylowy Święty Graal w mojej kolekcji to… 
Święty Graal to jedna z moich ulubionych legend. Jak powszechnie wiadomo jest to historia mająca wiele wątków i odniesień – m.in. religijnych, historycznych, psychologicznych, a nawet sensacyjnych. Każdy szuka i wyobraża sobie takiego Graala, na jakiego w danej chwili zasługuje. Przez lata pragnąłem posłuchać oryginalnych wydań Sun Ra, Johna Coltrane’a i… w dużej mierze mi się to udało!

Najładniej wydana płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Okładki płyt winylowych to wyjątkowa sprawa. Są fascynujące - piękne i… pouczające. Znajdziemy na nich sztukę przez wielkie „S”, unikalne fotografie, ale też mnóstwo cennych informacji. Uwielbiam ręcznie robione okładki wytwórni Saturn (Sun Ra), klasyczne okładki wytwórni Blue Note, okładki projektowane przez Davida Stone’a Martina i Andy Warhola. Mógłbym tak wymieniać długo😊  Do moich okładkowych faworytów należą m.in.: "Afro-Latin Soul" Mulatu Astatke i Mingus "Ah Um".     

Płyty winylowe szczególnie lubię za… 
Winyle łączą odkrywanie nieznanego i absolut sztuki, sentyment i tajemnicę. Są kompletne, bo mają ciało (nośnik, okładka) i duszę (dźwięk). Zachwycają, inspirują, uczą… 

Płyty winylowe zazwyczaj kupuję w…
internecie, na bazarach lub w tradycyjnych sklepach. Internet to przede wszystkim aukcje eBay oraz portal Discogs, a stałe miejsca poszukiwań to m. in. Berlin (najbliższe duże miasto). W trakcie podróży staram się szukać nowych miejsc z winylami. 

Mój/Moja winylowy/a bohater/ka to…
Mam wielu winylowych bohaterów. Są wśród nich zarówno znani dziennikarze, ale też anonimowi autorzy blogów internetowych, prawdziwi pasjonaci, poszukiwacze Graala😊 Spośród osób mi bliskich prawdziwym winylowym bohaterem jest kolega, który ma największy w Polsce zbiór oryginalnych płyt Sun Ra. Spotkanie go przed laty zmieniło moje podejście do muzyki.

Sprzęt, na którym odtwarzam winyle, to… 
Gramofion – Adfontes, wzmacniacz lampowy Octave, kolumny Harpia.

Najlepiej brzmiąca płyta winylowa w mojej kolekcji to…
Jeśli chodzi o jazz - płyty angielskiej firmy Esquire to absolutne mistrzostwo świata. Dorównują, a w niektórych przypadkach prześcigają, amerykańskie tłoczenia Prestige czy Blue Note. 

Najbardziej wymarzona płyta do mojej kolekcji to… 
Z biegiem lat coraz bardziej zdaję sobie sprawę, że ta zabawa nie ma końca. Wymarzonych płyt jest tak wiele…  

Przyszłość winyli to…
Bardzo ważne pytanie, ale raczej dla kolejnych pokoleń. Obecnie płyty winylowe przeżywają największy boom w swojej prawie 70 letniej historii, a ceny niektórych wydań są wywindowane na niebotyczne poziomy. To, jak długo taka hossa potrwa, zależy od konsekwencji i zapału kolejnych pokoleń. Sam winyl się obroni, bo jest nośnikiem bardzo trwałym. Przetrwa i zachwyci wiele pokoleń 😊

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.