Sprzęt

Tonar Tacky Cleaner – alternatywa dla tradycyjnych szczoteczek

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
25.06.2020
Temat czystości płyt winylowych oraz sprzętu odtwarzającego je powraca do nas równie często, co kurz atakujący płyty winylowe. W tej nierównej walce najczęściej wspomagamy się odpowiednim myciem płyt na mokro, co jest absolutną podstawą. Potrzebny jest jeszcze przyrząd do czyszczenia na sucho, używany przed każdym odtworzeniem, jak i przed włożeniem z powrotem płyty do koperty.

Najczęściej w tej roli spotyka się tradycyjne szczoteczki, zarówno te wykonane z różnego rodzaju materiałów jak aksamit, welur czy tez szczoteczki włosiowe. Są one na pewno użyteczne oraz pozwalają w pewnym stopniu uporać się z lotnymi zabrudzeniami. Niestety szczoteczki z materiałem same potrafią magazynować kurz, wymagające często i pracochłonnego czyszczenia, natomiast szczoteczki włosowe potrafią nam zostawić jeden ze swoich włosków na płycie. 

Alternatywą dla wszelkiej maści szczoteczek są rolki czyszczące. Tonar Tacky Cleaner jest jedną z nich. Składa się ona z wałka pokrytego elastomerem oraz przyczepionego do niego wygodnego uchwytu. Zasada użytkowania jest bardzo prosta, wystarczy przejechać taką rolką po powierzchni płyty. Elastomer to materiał, który doskonale zbiera wszelkiego rodzaju zabrudzenia jak kurz, paproszki czy włosy. Jego powierzchnia jest na tyle miękka, że delikatne dociśnięcie powoduje dopasowanie się powierzchni rolki do tafli płyty i wybieranie wszystkich nieczystości nawet z głębi rowka. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wszystko, co zbierzemy z powierzchni płyty przykleja się do szczotki, nie roznosząc przy tym kurzu na gramofon. Do uzyskania pełnej czystości płyty wystarczy zazwyczaj jednorazowe wyczyszczenie nośnika. Gdy nasza rolka zabrudzi się, wystarczy po zdemontowaniu uchwytu umyć ją w wodzie z dodatkiem mydła! Po wysuszeniu i zamontowaniu rączki jest ponownie gotowa do użycia.

Tacky Cleaner to produkt holenderskiej marki Tonar, do kupienia w sklepie Audio Forte w cenie 155zł. 

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.