Sprzęt

StylusTimer - urządzenie mierzące czas pracy igły

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
14.05.2020
Igły gramofonowe zużywają się. Podobnie jak kondensatory, tranzystory, lampy elektronowe, tracą swoje parametry, dźwięk ulega degradacji i nie zapewnia już tej samej radości, jak wtedy, gdy podłączaliśmy całość za pierwszym razem. Zużycie igły gramofonowej pociąga za sobą jeszcze jedną o wiele gorszą konsekwencję – taka igła skutecznie uszkadza naszą kolekcję płyt. Trzeba się bacznie pilnować, by nie zapomnieć o odpowiednim terminie wymiany na nową.

Metod jest wiele. Niektórzy określają, ile mniej więcej słuchają i wyznaczają datę wymiany. Inni liczą przesłuchane płyty, a niektórzy polegają na mikroskopie. Na rynku sprzętu audio pojawił się nowy gadżet skutecznie zdejmujący z naszych barków ten obowiązek. StylusTimer jest prostym zegarkiem, którego zadaniem jest liczenie czasu odsłuchiwania płyt na danej igle. Jest to małe, zgrabne urządzenie, którego przedni panel zawiera czterosekcyjny wyświetlacz, pozwalający zliczyć czas do 9999h oraz symbol godziny informujący nas o liczeniu czasu przez urządzenie. Poniżej ekraniku zlokalizowane zostały trzy przyciski. Pierwszy odpowiada za rozpoczęcie naliczania czasu, środkowy przycisk zatrzymuje naliczanie czasu, a ostatni z nich służy do resetu urządzenia po wymianie igły. Należy go przytrzymać przez 3 sekundy - zapobiega to przypadkowemu wyzerowaniu licznika. Producent sugeruje ustawienie urządzenia po lewej stronie gramofonu. 

Obsługa jest bajecznie prosta: wraz z opuszczeniem igły na rozbiegówkę wciskamy start, a z podniesieniem igły na końcu strony wciskamy stop. Urządzenie liczy pełne godziny, dlatego też nie powinniśmy się przejmować, gdy po przesłuchaniu jednej 40-minutowej płyty na wyświetlaczu ciągle będzie pokazana ta sama ilość godzin. Najważniejsze jest wskazanie literki „H” na wyświetlaczu. Producent zadbał również, by w sytuacji wyczerpania się baterii i konieczności wymiany na nową, nasze godziny się nie wyzerowały. Pamięć zostanie podtrzymana na czas włożenia nowego źródła zasilania w postaci baterii AAA. 

Produkt dostępny jest w krajowej sprzedaży w sklepie Audio Forte. Cena tego gadżetu to 119 zł.

artykuł sponsorowany

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.