Winyle

Digging is back! Teraz także w internecie

Adrian Senecki
Adrian Senecki
28.04.2016

Czy wiesz co to takiego digging? Jeśli w temacie winyli i gramofonów poruszasz się od dawna, praktyka ta jest Ci zapewne doskonale znana. Jeśli winylami zainteresowałeś się niedawno, stoisz właśnie przed szansą dokonania bardzo ciekawego odkrycia. W każdym przypadku dowiesz się, że digging stał się dziś bardziej atrakcyjny, niż kiedykolwiek wcześniej.

Digging, czyli poszukiwanie skarbów

Aż do wczesnych lat 80. płyta winylowa była najpopularniejszym nośnikiem muzyki na świecie. Kupowanie płyt w celu odtwarzania ich na gramofonie było więc praktyką w każdym tego słowa znaczeniu „mainstreamową”. W roku 1982 na rynku pojawiły się płyty CD, a sprzedaż winyli zaczęła spadać na łeb na szyję. W latach 90. i na początku XXI wieku tylko najwięksi „wyznawcy” płyty winylowej wciąż kupowali czarną płytę. Robili to jednak z estymą, o którą raczej trudno było w dekadach poprzednich, gdy winyle były chlebem powszednim.

Lokalne sklepy z płytami wypełniły się używanymi egzemplarzami płyt winylowych, których masowo pozbywano się z domów. Wśród nich znaleźć można było zarówno niedawno wydane hity, jak i perełki sprzed lat, utrzymane we wspaniałym stanie egzemplarze, jak i totalne wraki, każdy rodzaj muzyki i kalejdoskop wydań, których rozróżnienie wymagało sprawnego oka i sporej wiedzy. W progach sklepów płytowych coraz częściej pojawiali się ludzie polujący na wszelkiego rodzaju „skarby”. Niektórzy z nich w stertach płyt poszukiwali szczególnie wartościowych i utrzymanych w dobrym stanie egzemplarzy, które uświetniłyby ich kolekcje. Inni szperali po prostu „tu i tam” w poszukiwaniu interesującej i pięknie wydanej muzyki.

Tak właśnie narodził się digging. Dziś jest to swego rodzaju kultura, dla której szczególnym dniem jest ogłoszony w roku 2007 i obchodzony w trzecią sobotę kwietnia Record Store Day, celebrujący niezwykłe zwyczaje, jakie wykształciły się wokół niezależnych sklepów z płytami. Mniej więcej w tym samym czasie na dobre rozkręcił się także swego rodzaju „winylowy renesans” (ang. vinyl revival), a więc ponowne zainteresowanie się tym nośnikiem coraz to szerszej publiczności.

Choć w sklepach znajdziesz także nowe płyty, w tym reedycje klasyków oraz winylowe wydania popularnych współcześnie artystów, którzy bez wątpienia zauważyli ową „modę na winyle”, kultura diggingu koncentruje się raczej na używanych, „zakurzonych” winylach, z których wprawne oko eksperta, bądź czysta miłość do winylowego formatu po raz kolejny wydobędzie drzemiącą w nich wartość – muzykę w najlepszym wydaniu, piękno nośnika oraz poznane w trakcie „łowów” towarzystwo innych fanów muzyki. To wszystko składa się na digging.

Digging – mini poradnik dla początkujących

Nie możesz się już doczekać wizyty w sklepie z płytami? Zanim wybierzesz się tam z gorącą głową i zdasz sobie sprawę, że nie wiesz od czego zacząć, zapoznaj się z kilkoma radami, które mogą Ci oszczędzić sporo zdrowia i… pieniędzy.

1. Zastanów się, czego chcesz i ustal budżet

Digging potrafi być bardzo wciągający. Kto wie, jakie płyty zaczarują Cię swoim urokiem, brzmieniem (w większości sklepów oglądane płyty można także odsłuchać) czy nietypową okładką. Warto sporządzić listę artystów i tytułów, na których Ci zależy. Można także pozostawić miejsce na 1-2 płyty, które szczególnie Cię zaczarują już na miejscu.

2. Ustal swoje priorytety

Czy zależy Ci na konkretnych wydaniach danego tytułu z uwagi na jego rzadkość bądź wartość, czy chcesz po prostu posłuchać sobie go na winylu? Interesują Cię nietypowe wydania? Kolekcjonujesz wydania konkretnego artysty? Jeśli tak, trudno będzie Ci tego dokonać tylko poprzez odwiedzanie stacjonarnych sklepów i przeczesywanie często nieuporządkowanych kolekcji. Łatwiejsze wydaje się np. koncentrowanie się na konkretnej wytwórni płytowej.

3. Przeczesuj stoiska z najtańszymi płytami

W licznych sklepach z winylami znajdziesz kosze i półki wypełnione najtańszymi płytami. Wiele z nich pamiętało lepsze czasy. Wciąż można jednak znaleźć tam wiele nietypowych tytułów, które mogą zaintrygować Cię niesłyszanym wcześniej brzmieniem lub pozwolą odkryć nieznanego wcześniej artystę.

4. Zapoznaj się z najnowszymi nabytkami sklepu

Dział z niedawno dodanymi do kolekcji sklepu płytami to najlepsze miejsce na znalezienie szczególnie wartościowych egzemplarzy. Koniecznie odwiedź go podczas wizyty.

5. Zwróć uwagę na stan płyty

Stan albumu może powiedzieć Ci wiele o jej jakości i wartości nawet bez słuchania. Mocno zniszczone i porysowane płyty kwalifikują się do niskich ocen w popularnie przyjętej skali Mint-Bad i są niemal bezwartościowe na aukcjach (chyba że mamy do czynienia ze szczególnie rzadkim i poszukiwanym wydaniem). Nie będzie z nich także wiele pożytku na talerzu gramofonu – ich dźwięk będzie najprawdopodobniej pozostawał wiele do życzenia. Wielu pasjonatów diggingu nie kupuje egzemplarzy, które nie spełniają przynajmniej wymogów oceny VG (ang. very good) zarówno dla płyty, jak i okładki.

Digging w internecie

Choć digging kojarzony jest przede wszystkim z osobistymi wycieczkami do sklepów i samodzielnym przeczesywaniem półek i koszów pełnych winyli, spora część aktywności związanej z kupowaniem używanych płyt przeniosła się do internetu. Dużą popularnością cieszy się choćby portal Discogs, który posiada największą bazę danych z płytami i jest nieocenionym źródłem informacji o winylach. Jednak na Discogs nie łatwo będzie Ci znaleźć ofertę polskich sklepów (a koszty przesyłki od sprzedawców zagranicznych często przewyższają koszty zakupionej płyty). Po pierwsze, jest ich tam niewiele, a te które są przeważnie oferują mocno okrojony katalog swoich płyt, po drugie, nie łatwo jest do nich dotrzeć.

Podobnie rzecz ma się z największą bazą płyt sprzedawanych w Polsce, czyli Allegro. Tam  dominują sprzedawcy prywatni, a oferta polskich sklepów jest bardzo ograniczona, co nie zapewnia doświadczenia podobnego do "kopania" w niezależnych, stacjonarnych sklepach winylowych.

Serwisem, który stara się oddać ducha diggingu w wersji internetowej jest Vinu. Vinu to pierwsza porównywarka nowych i używanych płyt winylowych z polskiego internetu. W inicjatywie z dnia na dzień uczestniczy coraz więcej niezależnych sklepów z płytami winylowymi. Dla Ciebie może stać się zarówno alternatywą, jak i uzupełnieniem tradycyjnych wizyt w sklepach z płytami.

Znajduj płyty, o których marzysz i daj się zaskoczyć nieznanym dotąd tytułom. Porównuj ceny i znajduj wydania w najlepszym stanie dzięki obecnym przy każdym tytule opisie stanu. Obserwuj wybrane tytuły, czy wykonawców i otrzymuj powiadomienia, kiedy tylko w sprzedaży pojawią się poszukiwane przez Ciebie winyle. Dodawaj interesujące Cię tytuły do schowka, by wrócić do nich później. I ciesz się muzyką. Miłego diggingu!

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.