Winyle

Muzyczna kolekcja Haruki Murakamiego na Spotify

Barbara Różańska
Barbara Różańska
26.02.2020
Haruki Murakami to nie tylko jeden z najwybitniejszych, współczesnych pisarzy na świecie, lecz również wielbiciel dobrego brzmienia oraz wielki miłośnik i kolekcjoner winyli. Dzięki liście odtwarzania na Spotify, także użytkownicy serwisu mogą mieć wgląd w najbardziej inspirujące dla autora kompozycje.

Już od najmłodszych lat Murakami był pod silnym wpływem kultury zachodniej i bardzo szybko, bo już w wieku 15 lat, zafascynował się muzyką jazzową oraz muzyką klasyczną, co zaawocowało założeniem klubu jazzowego Peter Cat, którego pisarz był właścicielem aż do 1981 roku.

Fascynacja Murakamiego muzyką ma odzwierciedlenie w większości powieści, w których autor korzysta z szerokiej gamy muzycznych odniesień,  w szczególności do jazzu, lecz również muzyki poważnej a nawet amerykańskiego popu. W swoich dziełach, pisarz często nawiązuje do szerokiego spektrum utworów, których, jak przyznaje, słucha zawsze w trakcie pracy. W swoich konwersacjach z kompozytorem Seijim Ozawą, Murakami pisze:

„Pomimo, iż jestem amatorem (a może właśnie z tego powodu), za każdym razem, gdy słucham muzyki, robię to bez żadnych uprzedzeń, po prostu, otwieram uszy i chłonę każdy niesamowity fragment utworu. (…) Zasadniczo uważam, że muzyka istnieje po to, by uszczęśliwiać ludzi. W tym celu twórcy korzystają z szerokiej gamy technik, które w całej swojej złożoności fascynują mnie w najprostszy możliwy sposób.”

W istocie, czytanie powieści Murakamiego może przypominać – jak to określił Scott Meslow w swoim felietonie – wertowanie jego legendarnej kolekcji winyli, liczącej obecnie ponad 10 000 egzeplarzy, z których większość stanowią płyty jazzowe.

Teraz, również użytkownicy serwisu Spotify mogą mieć dostęp do osobistej kolekcji pisarza, dzięki liście odtwarzania obejmującej ponad 3000 utworów z repertuaru m.in. Hoagy'ego Carmichaela, Lionela Hamptona, Herbie Hancocka, Gene'a Krupy, Django Reinhardta, Sergeia Prokofiewa czy Fryderyka Chopina.

Foto pochodzi z portalu https://medium.com/

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.