Winyle

Najdroższa płyta jazzowa

Portal Winylowy
Portal Winylowy
01.06.2015

Legendarne wydanie Blue Note albumu Hanka Mobley'a zostało sprzedane na eBay za rekordową sumę.

Album Hanka Mobley'a, znakomitego saksofonisty tenorowego, zatytułowany po prostu "Hank Mobley" wydany przez Blue Note w 1957 roku o dobrze znanym wśród kolekcjonerów numerze 1568 stał się właśnie sprzedany na eBay z £7,300 (czyli prawie 42,000 pln). To niebywały wynik.

Stał się tym samym najdrożej sprzedaną jazzową płytą w historii. Co więcej, wg Jazz Collector, cena tego albumu jest niemal dwukrotnie wyższa od poprzednio sprzedanej kopii w  2011 roku.

Album "Hank Mobley" jest jednym z najbardziej poszukiwanych winyli na świecie. Na liście The Telegraph zajmuje trzecie miejsce za "God Save The Queen" Sex Pistols i "Please Please Me" The Beatles.

Pierwsze tłoczenie albumu (BN 1568) jest nie tylko jednym z najrzadszych wydawnictw w całym katalogu Blue Note, ale także niektóre egzemplarze posiadają dwa rożne adresy wytwórni nadrukowane na labelach z obu stron. Podobno podczas tłoczenia albumu zabrakło w Blue Note labeli i dlatego na niektórych kopiach na jednej stronie znajduje się standardowy zapis: 47 West 63rd NYC, a na drugiej widnieje unikalne: 47 West 63rd New York 23. Co ciekawe, sprzedane na eBayu wydanie nie posiada tego podwójnego adresu!

Zresztą sami zobaczcie.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.