Newsy

85 lat Blue Note Records na 26. Bielskiej Zadymce Jazzowej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
07.03.2024

Nadchodząca 26. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej przebiegnie pod znakiem jubileuszu 85-lecia legendarnej amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note Records. Z okazji rocznicy odbędzie się seria wydarzeń nawiązujących tematem do działalności legendarnej wytwórni.


Kolekcja nagrań wydanych przez Blue Note Records to swoista kronika walki o muzyczną wolność w warunkach rynkowych, udowadniająca, że możliwe jest znalezienie odpowiednich proporcji między ambitną sztuką a komercją. Blue Note to jeden z tych skarbów amerykańskiej kultury, który wywarł olbrzymi wpływ na rozwój światowego jazzu, w tym także na dokonania polskich muzyków i wydawnictw płytowych.

Wyjątkowym walorom graficznym i dźwiękowym winyli Blue Note poświęcona będzie wystawa okładek płytowych w Galerii Bielskiej BWA – Willa Sixta, a sztuce projektowania wydawnictw muzycznych – sympozjum naukowe „Światy równoległe / obrazy i dźwięki – muzyka + sztuka projektowania – 85. Blue Note Records”. Kuratorem wystawy i sympozjum będzie wybitny grafik prof. Marian Oslislo.

16 marca, podczas festiwalowej gali w bielskiej sali koncertowej Cavatina Hall, zaprezentowane zostaną dwa projekty muzyczne z bogatej oferty legendarnej wytwórni – premierowy program Nduduzo Makhathini Trio oraz materiał z wydanej w 2021 roku płyty „Absence” wybitnego trębacza i kompozytora – Terence’a Blancharda z udziałem formacji E-Collective i Turtle Island Quartet.

Tradycyjnie podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej przyznawanie są nagrody „Anioła Jazzu”. Trafiają one do muzyków, instytucji i firm, które wnoszą największy wkład w rozwój światowego jazzu. W tym roku nagroda ta trafi do Blue Note Records.

Zadymka live at Cavatina Hall

Główną, zadymkową sceną w 2024 roku będzie Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Ta unikatowa, pierwsza prywatna sala koncertowa w Polsce w wyjątkowy sposób łączy najnowszą technologię z futurystyczną architekturą. Oprócz wspomnianych projektów Blue Note, na scenie tej wystąpi ze swoim kwartetem Antonio Sánchez, a materiał z płyty „The Universe's Wildest Dream” zaprezentuje Marcus Strickland Twi-Life. Na finał w niedzielę 17 marca publiczność, podczas Gali Polskiego Jazzu, wysłucha przedpremierowo materiału z nowej płyty Pauliny Przybysz – „Insides – Jazzowa Odsłona”. Festiwal zakończy „Passacaglia” Leszka Możdżera i Adama Bałdycha – projekt dwóch najgorętszych nazwisk polskiego jazzu.

Podczas Gali statuetką i tytułem „Anioła Jazzu 2024” uhonorowany zostanie wirtuoz skrzypiec – Adam Bałdych.

Śląsk z góry na dół / RQS New Tone

Śląsk z góry na dół lub z dołu na górę to zadymkowy pomysł na łączenie muzyki z nietypowymi, atrakcyjnymi turystycznie miejscami regionu. Organizatorzy zaproszą widownię na wyprawę w głąb ziemi i na szczyty gór, podczas której będzie można pokonać 1300 metrów różnicy poziomów pomiędzy Komorą Badawczą nr 8 w Kopalni Guido a Schroniskiem PTTK na Szyndzielni. W te nietypowe miejsca udamy się w ramach cyklu koncertów „RQS New Tone”, które prezentują nową muzykę jazzową, jaka powstaje w różnych kulturotwórczych ośrodkach naszego globu. Po scenie londyńskiej, którą prezentowano w roku ubiegłym, czas na nowe oblicze polskiego jazzu. W Guido materiał ze swojego albumu „Second” przedstawi Siema Ziemia, a na Szyndzielni Kuba Więcek z zespołem zaprosi na spotkanie z muzyką z płyty „Hoshii”.

Jazz BB

Od samego początku, czyli od ponad 25 lat, Bielska Zadymka Jazzowa ściśle współpracuje z lokalnym środowiskiem muzycznym. Kontakt z największymi twórcami jazzu, jacy co roku odwiedzają Bielsko-Białą, ścisła współpraca z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych, organizowane warsztaty mistrzowskie, Festiwalowa Scena Promocji czy klubowe jam sessions mają znaczący wkład w kształtowanie się młodej sceny jazzowej miasta. W ramach nowego cyklu „Jazz BB” w klubie Metrum prezentowane będą ich najnowsze dokonania. W tym roku będziemy mogli uczestniczyć w przedpremierowych koncertach promujących płyty zespołu Kosmonauci i Tercetu Kamili Drabek.

Bilety na wydarzenia 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej dostępne są w Biurze Festiwalowym i w internetowych systemach sprzedaży: www.Bilety24.pl i www.CavatinaHall.pl

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.