Newsy

Dialog z Vivaldim w wersji NFM Orkiestry Leopoldinum

Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany
20.03.2024

Barokowe dzieła muzyki klasycznej mają swój wyjątkowy charakter, który zapewnia im popularność pomimo upływu setek lat od ich powstawania. Na koncercie NFM Orkiestry Leopoldinum w Cavatina Hall masz okazję usłyszeć współczesną parafrazę dzieła tak mocno zakorzenionego w kulturze, że znanego nawet osobom niezainteresowanym tym gatunkiem muzycznym. Mowa o „Czterech porach roku" Vivaldiego, a właściwie „The Four Seasons Recomposed" autorstwa Maxa Richtera. Nie może Cię tam zabraknąć!

Epoka baroku była dla muzyki klasycznej wyjątkowym okresem, w którym swoje dzieła tworzyli tak wspaniali kompozytorzy jak Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel czy Antonio Vivaldi. Cykl koncertów Vivaldiego Cztery pory roku to jedno z dzieł rozpoznawalnych niemal dla każdego. Ogromnym zainteresowaniem utwory cieszą się nie tylko w oryginale, ale także parafrazowane. Właśnie tym zajął się współczesny kompozytor Max Richter i stworzył The Four Seasons Recomposed, czyli kompozycję pełną znanych dobrze melodii w nowej wersji, która niejednokrotnie zaskakuje słuchaczy.

Już 21 kwietnia 2024 roku masz okazję usłyszeć nietypowe dzieło Richtera w sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Pełen opis koncertu i możliwość zamówienia biletów znajdziesz na: https://cavatinahall.pl/events/four-seasons-recomposed. Program koncertu nie kończy się na kompozycji Richtera. Orkiestra wykona również inne dzieła Samuela Barbera i Giuseppe Tartiniego, łącząc ze sobą różne epoki. Tartini to kolejny doceniany włoski kompozytor późnego baroku, za to Barber – amerykański twórca współczesny, który żył w XX wieku.

NFM Orkiestra Leopoldinum i Alexander Sitkovetsky – usłysz ich na żywo!

Muzyka na żywo potrafi wywoływać emocje, które nie dają się ująć na nagraniach, zwłaszcza gry mowa o wybitnych czy wręcz wirtuozowskich wykonaniach. 21 kwietnia w Cavatina Hall masz okazję usłyszeć na żywo ciekawe, zarówno barokowe, jak i współczesne kompozycje w wykonaniu NFM Orkiestry Leopoldinum. To zespół, którego historia sięga prawie pięćdziesięciu lat wstecz. W tym czasie występował on w wielu najważniejszych salach koncertowych całej Europy.

NFM Orkiestra Leopoldinum od początku działalności była prowadzona przez wybitnych skrzypków. W 2023 roku prowadzenie objął Alexander Sitkovetsky – doceniany brytyjski skrzypek koncertujący niemalże na całym świecie i współpracujący z jednymi z najlepszych światowych orkiestr. To zdobywca prestiżowych nagród w Trio di Trieste Duo Competition czy Lincoln Center Emerging Artist Award. Dużą uwagę przyciąga również instrument, na którym gra muzyk – Sitkovetsky zazwyczaj występuje ze skrzypcami Antonia Stradivariego z 1679 roku.

Cavatina Hall Essentials – cykl koncertów dla wielbicieli muzyki klasycznej

W sali koncertowej Cavatina Hall wybrzmiewają różne gatunki muzyczne. Artyści, którzy tu występują, to nie tylko klasyczne orkiestry – swoje koncerty miało tu wielu artystów soulowych i jazzowych, a nawet polskich wokalistów wykonujących muzykę pop. To jednak właśnie muzyka klasyczna jest jednym z powodów, dla których powstało to miejsce. Lubisz symfoniczne brzmienia? A może chcesz usłyszeć ciekawe współczesne parafrazy lub klasyczne barokowe utwory? Nowy cykl koncertów Cavatina Hall Essentials jest więc stworzony dla Ciebie.

Cykliczne koncerty muzyki klasycznej to wydarzenia, na których można usłyszeć wybitne orkiestry pod batutą najlepszych światowych dyrygentów, często w towarzystwie wielokrotnie nagradzanych solistów, w tym zarówno wokalistów, jak i instrumentalistów. W ramach cyklu w Cavatina Hall wystąpi między innymi skrzypaczka Sulamita Ślubowska, wokalistka Lea Desandre czy dyrygent Leonardo García Alarcón ze swoją grupą Cappella Mediterranea. Sprawdź kalendarium koncertów na stronie: https://cavatinahall.pl/.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.