Newsy

Era Jazzu - gala "Gramy już 25 lat!" w auli UAM

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
25.09.2023

Egzotyczna wokalistka Malia, kolekcjonerskie wydanie CD „Gramy już 25 lat”, Nagroda Ery Jazzu dla Damiana Kostki i premiera albumu „Rules For Being Human” to program jubileuszowej gali „Era Jazzu – gramy już 25 lat”, która odbędzie się 5 listopada w poznańskiej Auli UAM.

Po raz pierwszy w Polsce i na jedynym koncercie Ery Jazzu przedstawi się egzotyczna Malia. To jedna z najciekawszych wokalistek ostatniej dekady. Swą sztuką plasuje się w tej samej kategorii, w której odnajdują się Lizz Wright, Angelique Kidjo, Celeste Simone czy Meshell Ndegeocello. Malia jest przy tym niezwykle autentyczna, skrywająca w swoim jazzowym i soulowym głosie pokłady etnicznej, naturalnej ekspresji.

Malia pochodzi z wschodnioafrykańskiej Malawi. Jako nastolatka wyemigrowała wraz z rodzicami do Londynu, gdzie odkryła dla siebie wielkie gwiazdy jazzowej wokalistyki: Billie Holiday, Sarah Vaughan, Ellę Fitzgerald i Ninę Simone. Piosenki-hymny  „Strange Fruit” czy ”Young, Gifted and Black” stały się dla młodej wokalistki artystycznym i mentalnym przełomem. O skali jej talentu świadczą autorskie albumy, które zrealizowała z francuskim pianistą i kompozytorem Andre Manoukianem („Yellow Daffodils”,Echoes of Dreams” i „Young Bones”) oraz Borisem Blankiem ze słynnego duetu Yello.

Zrealizowany album „Black Orchid” stał się sensacją i zdobył prestiżową nagrodę ECHO Jazz Prize. Boris Blank wyprodukował także kolejny zestaw piosenek dla wokalistki, potęgując albumem „Convergence” jej kolejny sukces. Album „Black Orchid”, jaki Malia nagrała z jazzowymi balladami i standardami Niny Simone był dla wokalistki przełomowy i stał się muzycznym manifestem naszych czasów i przepiękną syntezą jazzowego brzmienia oraz egzotycznej, afrykańskiej, wielokulturowej tradycji.

Moje serce bije dla wielu rzeczy – mówi Malia. - Myślę, że to dlatego, że pochodzę z małżeństwa o mieszanym pochodzeniu. Nigdy nie czułam, że jestem jednym lub drugim, jestem raczej połączeniem obu, a moja muzyka to odzwierciedla. Powrotem do tradycji i nawiązania do afrykańskich skojarzeń był album „Malawi Blues/Njira”. Brytyjski The Guardian twierdzi wręcz, że „album ma wszystko, by stać się klasykiem. Dawno żaden współczesny artysta nie oddał tak pięknego hołdu bluesowi”.

Tegorocznym laureatem Nagrody Ery Jazzu jest basista Damian Kostka. Nagroda jest częścią imprezy Era Jazzu oraz prezentacją utalentowanych muzyków poznańskiego środowiska jazzowego. Do nowego projektu kontrabasista pozyskał doskonałych muzyków: saksofonistę Kubę Marciniaka, pianistę Jacka Szwaja, trębacza Cypriana Baszyńskiego i perkusistę Mateusza Brzostowskiego. Premiera koncertowa albumu „Rules For Being Human” odbędzie się w czasie jubileuszowej gali Ery Jazzu.

Sponsorem Ery Jazzu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Więcej: www.jazz.pl


Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.