Newsy

Gramofon z drukarki 3D

Ewa Krzempek
Ewa Krzempek
29.11.2018

Lenco-MD to innowacyjny, modułowy gramofon, który można samodzielnie wydrukować na drukarce 3D i złożyć w domowym zaciszu. Jest pierwszym tego typu produktem skierowanym na rynek konsumencki. Lenco-MD, wzorowany na kultowych gramofonach Lenco, powstał dzięki akcji crowdfundingowej prowadzonej przez społeczność By Qeske.

DO IT YOURSELF

Lenco-MD to efekt współpracy szwajcarskiego producenta wysokiej jakości sprzętu Hi-Fi Lenco i holenderskiego producenta drukarek 3D RepRapUniverse.

Wszystkie elementy ramy Lenco-MD zostały specjalnie zaprojektowane do druku 3D na drukarce 3D FFF (Fused Filament Fabrication); należy do nich dodać elementy sprzętowe i elektroniczne Lenco. Proces zakupowy przewiduje sprzedaż konfigurowalnych projektów Lenco-MD lub sprzedaż wstępnie wydrukowanych modułów.

Do głównych zalet tego modelu należy: możliwość rozbudowy i dopasowania jego funkcji do własnych preferencji, wykonanie z biodegradowalnego tworzywa termicznego (PLA) oraz ramię unipivot. Do tego dochodzi dobra jakość dźwięku i naprawdę fajny design. 

Standardowa wersja gramofonu zawiera wbudowany stereofoniczny przedwzmacniacz, gniazdo słuchawkowe i zasilacz prądu stałego, a za dodatkową opłatą dostępny jest moduł ładowania słonecznego. W wersji standardowej dostępna jest igła Audio Technica AT3600, ale z opcją dopłaty można ją zmodernizować do AT95E.

Pierwszy funkcjonalny prototyp modelu Lenco-MD został zaprezentowany na targach IFA Berlin 2018 (Consumer Electronics Faire), gdzie zdobył 3 miejsce w kategorii najlepsze innowacje.

Jak myślicie czy tego typu gramofon ma szansę na entuzjastyczne przyjęcie przez winylmaniaków? Czy będzie raczej ciekawostką dla winylowego świata i ciekawym gadżetem dla miłośników nowoczesnych technologii lubujących się w winylowych brzmieniach?

Więcej informacji o projekcie na Kickstarter.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.