Newsy

Inside Seaside: nowa marka festiwalowa w Polsce

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
04.11.2023

To będzie dwudniowe święto muzyki z udziałem zagranicznych i polskich artystów. Dzięki zamkniętej przestrzeni pod dachem nie trzeba będzie przejmować się warunkami pogodowymi. Hala AmberExpo może pomieścić aż 15 tysięcy osób. To idealne miejsca do spędzenia czasu ze znajomymi. Tak zapowiada się pierwsza edycja Inside Seaside w Gdańsku. 11 i 12 listopada w Gdańsku na 3 scenach wystąpi 30 artystów z Polski i zagranicy. Patronem medialnym imprezy jest Portal Winylowy.

To będzie dwudniowe święto muzyki z udziałem zagranicznych i polskich artystów. Dzięki zamkniętej przestrzeni pod dachem nie trzeba będzie przejmować się warunkami pogodowymi. Hala AmberExpo może pomieścić aż 15 tysięcy osób. To idealne miejsca do spędzenia czasu ze znajomymi. Tak zapowiada się pierwsza edycja Inside Seaside w Gdańsku.

Rynek festiwalowy to z jednej strony ugruntowane, duże imprezy muzyczne z tradycjami, ale też te nowsze, dla młodszej publiczności – wszystkie odbywają się w sezonie letnim. Jesienią nie ma w Polsce dużego, halowego wydarzenia ze zróżnicowanym programem muzycznym pokroju takich europejskich marek jak Iceland Airwaves, Sonar, Meltdown, Le Guess Who? czy Pitchfork Festival Paris. Tę festiwalową niszę wypełni – i zapoczątkuje – Inside Seaside.

Festiwal odbędzie się w specjalnie na tę okazję zaadaptowanych salach AmberExpo, w których podczas dwóch dni, na trzech scenach wystąpi czołówka polskiej i światowej sceny elektronicznej, rockowej i jazzowej. Ale to nie wszystko: uczestniczki i uczestnicy festiwalu będą mogli rozgościć się w kinie Radia 357, do którego zaprosi ich Katarzyna Borowiecka, w silent disco sety zagrają dziennikarki i dziennikarze Radia 357, a do tego spotkania i dyskusje, foodcourt i przestrzeń relaksu oraz strefy tematyczne. Inside Seaside to festiwal halowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było – zachęcamy do spędzenia weekendu w przestrzeni buzującej od muzyki, jak i atrakcji pozamuzycznych.

Kto organizuje Inside Seaside?

Inside Seaside organizuje Agencja Live, o wieloletnim doświadczeniu w produkcji dużych eventów kulturalnych takich jak Żywiec Męskie Granie, ale też T-Mobile Electronic Beats, Sea You Music Showcase, Mata Tour, SBM Festiwal, Fryderyki, Zalewski MTV Unplugged czy Wodecki Twist.

Festiwal współtworzy ekipa Radia 357, najchętniej wybieranego radia internetowego w Polsce, finansowanego przez Słuchaczy. Zachęcamy do słuchania audycji poświęconych Inside Seaside, uczestnictwa w konkursach, a przede wszystkim spotkań z dziennikarkami i dziennikarzami, którzy w czasie festiwalu poprowadzą rozmowy z artystami, audycje muzyczne, filmowe i kulinarne, a także silent disco.

Miasto Gdańsk jest w stanie pomieścić w sobie wiele kultur, tradycji, historii i połączyć je w nową jakość. Tu, w Mieście Wolności, na styku europejskich szlaków, od lat kwitnie niezwykła scena artystyczna. To nowoczesna i otwarta metropolia, o niezwykłym potencjale, która muzykę na światowym poziomie ma w swoim DNA.

Kogo zobaczymy na festiwalu?

Świeżo po wydaniu swojego czwartego albumu „Dead Club City” na Inside Seaside przyjedzie rockowy kwintet NOTHING BUT THIEVES. Drugim headlinerem, który zagra na Gdańsk Stage będzie TOM ODELL, który minimalistyczne piosenki z ostatniego płyty „Best Day Of My Life” zaprezentuje w koncertowej odsłonie. Do Gdańska zawita czołówka współczesnej sceny post-punkowej: kontestacyjni SLEAFORD MODS, których koncerty pozbawione wszelkich ornamentów są niezwykłym muzycznym doświadczeniem, oraz SHAME. Obie grupy wystąpią z materiałem ze swoich tegorocznych wydawnictw.

Do programu festiwalu dołącza norweska piosenkarka GIRL IN RED, która będzie headlinerką pierwszego dnia Inside Seaside. Zdobywające niebywałe zasięgi i ciesząca się mianem ikony queer artystka ma miliony odsłuchów na całym świecie, a w swoich gitarowych piosenkach nie boi się podejmować trudnych tematów. Pierwszy dzień festiwalu zamkną EZRA COLLECTIVE, przedstawiciele kwitnącej, brytyjskiej sceny jazzowej, którzy w swoją muzykę  z powodzeniem wplatają elektronikę i hip-hop.

W niezwykłej przestrzeni Theatre Stage wystąpi NILS FRAHM, który niekonwencjonalnie łączy muzykę klasyczną z elektroniką, a BARTEK WĄSIK, który wykona utwory zespołu Radiohead. Inside Seaside stawia na młode twarze docenione przez publiczność, które na polskiej scenie są coraz bardziej rozpoznawalne: na festiwalu zagrają DAWID TYSZKOWSKI oraz KAŚKA SOCHACKA, laureaci plebiscytu „Sanki”.

Gitarową część programu dopełnią Brytyjczycy z BLACK HONEY, a także reaktywowany w tym roku KIM NOWAK braci Waglewskich. Powiew znad morza na zapewni jeden z najsłynniejszych polskich pianistów, LESZEK MOŻDŻER. Wisienką na torcie będzie reaktywacja zespołu KURY, który wykona w całości „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” – kultowy album nagrany ćwierć wieku temu jako muzyczny pastisz na Polskę doby lat 90. Grupa wystąpi w składzie, w którym nagrali płytę: Tymon Tymański, Piotr Pawlak, Jerzy Mazzoll, Olaf Deriglasoff, Larry Ugwu i Grzegorz Nawrocki.

Na Inside Seaside wystąpi też ANIA LEON, autorka mrocznych i elektronicznych brzmień; JANN, który łączy ambitny pop z muzyką alternatywną oraz THE STUBS, którzy mówią o sobie, że grają „rock'n'roll przy niskim budżecie”. W Gdańsku jeden z ostatnich koncertów z materiałem “Sadza” zagra BRODKA.

Na Inside Seaside zagości również silna trójmiejska reprezentacja, która z powodzeniem odnosi sukcesy w Polsce i za granicą – zagrają na trzeciej scenie, Upstage. W line-upie znaleźli się post-punkowa TRUPA TRUPA, którzy w swojej twórczości łączą psychodeliczne inspiracje Fugazi i Velvet Underground, oraz ARTIFICIALICE, tegoroczna laureatka plebiscytu Sanki Gazety Wyborczej. To projekt Alicji Sobstyl, w którym muzyka elektroniczna łączy się z akustycznym brzmieniem kontrabasu, perkusji i saksofonu.

Na festiwalu usłyszymy także WOJTEK MAZOLEWSKI gra YUGEN 2, którego wieloosobowe ensemble pełen gości czerpie z brzmień lat 60. i 70. oraz ZESPÓŁ SZTYLETY, który wydaje drugą płytę łączącą inspiracje noise-rockiem i post-hardcore. Muzyki na styku elektroniki, jazzu i folku będzie można posłuchać na rytmicznym i żywiołowym koncercie IMMORTAL ONION oraz występie tajemniczej grupy HÈR, która tworzy mroczną, transową muzykę insiprowaną Islandią.

Program uzupełnią artyści wybrani przez redakcję Radia 357: fascynujący się amerykańską sceną funkową i soulową lat 70. P.UNITY oraz NANGA - zespół założony przez Macieja Dzierżanowskiego i Filipa Różańskiego z Lao Che oraz Magdę Dubrowską, znaną m.in. Gang Śródmieście.

Co jeszcze na Inside Seaside?

KINO

Kuratorką programu filmowego została Katarzyna Borowiecka z Radia 357. Zaprezentujemy nowy film Olgi Chajdas - „Imago”, laureata Srebrnych Lwów z tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz „Chłopi” DK Welchman i Hugh Welchmana, zgłoszony do nominacji do Oskara. Zapraszamy również na dokumentalne spotkania z PJ Harvey i Frankiem Zappą.

FOOD HALL MONTOWNIA

W halach AmberExpo, pomiędzy Gdańsk Stage i Theatre Stage, pojawi się pierwszy mobilny foodcourt w Polsce – niezwykła przestrzeń, w której przez cały czas trwania festiwalu będzie można skorzystać z oferty gastronomicznej kilkunastu lokali.

ARTYSTYCZNA PODRÓŻ HESTII

W specjalnie zaadaptowanych salach AmberExpo będzie można zobaczyć wystawę Asymmetry by Artystyczna Podróż. To konkurs na najlepsze – i artystyczne – zdjęcia zrobione telefonem.

TARGI PLAKATU

Targi Plakatu odbywają się od 2012 roku, a każda edycja przyciąga kilku tysięcy entuzjastów plakatu i ilustracji oraz artystów z całej Polski. Podczas Inside Seaside na stoiskach ilustratorów/ilustratorek znajdziecie plakaty, ale też unikalne, autorskie notesy, kalendarze, zakładki do książek i albumy artystyczne. 

STREFA 357

Radio 357 to najchętniej wybieranego radia internetowego w Polsce, finansowanego przez Słuchaczy i Słuchaczki, współorganizator Inside Seaside. Podczas festiwalu zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach, które poprowadzą jego dziennikarze i dziennikarki.

STREFA WINYLI

Razem z Sonar Record Store zapraszamy do niepowtarzalnej strefy z płytami winylowymi. Będziecie mogli zapoznać się z muzyka na czarnym krążku, posłuchać nowości, a także kupić płyty artystów, występujących na naszym festiwalu.

MODA

W strefie MODA chcemy Wam zaprezentować najciekawszych polskich projektantów i projektantki. Efekt ich twórczości to nie tylko wysokiej jakości oryginalne materiały, ale także produkcja w duchu zerowaste, opierająca się na upcyclingu, czyli wykorzystywaniu ubrań pozyskanych z rynku wtórnego: ReinKreacja, Codezero, Kuta House, ISONME oraz BohoZone.

ŚWIETLICA

Świetlica to miejsce, gdzie w twórczej atmosferze można spędzić czas pomiędzy kolejnymi punktami programu Inside Seaside. Będzie tu można stoczyć pojedynek w ping-ponga albo pograć w kultowe flipery. Wielbiciele planszówek będą mogli spróbować swoich sił w ofercie gier przygotowanych przez WinningMoves albo wziąć udział w rozgrywkach, które zapewni partner festiwalu, Grupa Trefl. A dla wielbicieli gier nie-analogowych, dla których przygotowaliśmy stanowiska Sony Play Station.

BEFORE INSIDE SEASIDE: OCTOPUS FIM FESTIVAL & RADIO 357

Na długodystansową rozgrzewkę przed festiwalem zaprasza Octopus Film Festival, który już w piątek 10 listopada pokaże cztery filmy muzyczne w przestrzeniach Food Hall Montownia. Dwa z nich reprezentują stałe cykle doskonale znane Octopusowym widzom: VHS Hell („Metalowa zemsta”) i Midnight Movies (legendarny „The Rocky Horror Picture Show”). Pozostałe dwa, czyli „Heavy Metal” i „Rock & Rule” to propozycja Octopusowego minicyklu na Inside Seaside. Tego samego wieczoru odbędzie się wyjątkowe notowanie Lista Piosenek Radia 357, nadawane na żywo właśnie z Montowni. Od godziny 19:00 posłuchamy 35 najlepszych utworów tygodnia oraz propozycji do listy, którą jak zwykle poprowadzi Marcin Łukawski.

Bilety można kupić na Eventim.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.