Newsy

Rod Stewart i Jools Holland w swingującym nastroju

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa
06.12.2023

"Almost Like Being In Love" to pierwszy singiel ze wspólnego albumu "Swing Fever" Roda Stewarta i Joolsa Hollanda, nagranego we współpracy z Rhythm & Blues Orchestra. Składająca się z 13 piosenek płyta, stanowiąca iskrzący hołd dla lat świetności big bandów, ukaże się 23 lutego 2024 roku.


 "Swing Fever" to owoc rozmów między Rodem i Joolsem, które rozpoczęły się w czasach pandemii. To również spełnienie marzeń Roda o stworzeniu albumu z piosenkami, które pod wieloma względami były rock'n'rollem swoich czasów.

Właśnie pakowałem się do wyjazdu na święta, gdy do mnie zadzwoniłeś. Nie rozmawialiśmy wcześniej zbyt długo. Pomyślałem "uwielbiam Roda, to takie ekscytujące", a ty powiedziałeś "chcę nagrać płytę". Byłem Twoim fanem od zawsze, a słuchając starej muzyki zdałem sobie sprawę, że lubimy wiele tych samych rzeczy - wspomina Jools Holland w rozmowie z Rodem Stewartem.
 
Zacząłem już tworzyć album swingowy, ale nie wyszło tak, jak chciałem. Powiedzmy, że wyszedł bardziej Frank Sinatra niż Louis Prima. Zrezygnowałem więc z tego projektu, a potem zdałem sobie sprawę, że powinienem się zwrócić z tym do Joolsa. Połączyła nas też fascynacja modelami kolejowymi. Zaczęliśmy więc nagrywać - dodaje Rod Stewart.
 
Na wydawnictwo trafią takie klejnoty, jak "Ain't Misbehavin", "Frankie And Johnny", "Sentimental Journey" i "Lullaby Of Broadway", nagrane we własnym studiu Joolsa w Greenwich. Album "Swing Fever" zapowiada singiel "Almost Like Being In Love", który napisał Frederick Loewe, a rozsławili Frank Sinatra i Nat King Cole. 
 
Tak naprawdę nie znałem tej piosenki, ale teraz jest jedną z moich ulubionych. Sprawdziłem różne jej wersje i jest ich mnóstwo. Z Rodem staraliśmy się dotrzeć do istoty piosenek, ich kwintesencji. Jeśli było wiele skomplikowanych akordów, pozbywaliśmy się ich i graliśmy tylko te proste. Jest takie nagranie Johna Lee Hookera, na którym uczy bluesa i mówi: "Słuchajcie dzieci, wyrzućcie te wszystkie wymyślne akordy. Grajcie tylko jeden akord, niech brzmi dobrze, a potem możecie myśleć o graniu kolejnych". Rozmawialiśmy też o tym, by zrobić to trochę w stylu Django Reinhardta i mamy gościa z Liverpoolu, Gary'ego Pottera, który jest jak Django w szczytowej formie. Wyszedł nam naprawdę świetny utwór, który ma ducha Django - komentuje Jools.

Materiał na płytę powstał podczas kilkunastu wspólnych sesji, gdzie intymność przestrzeni nagraniowej połączyła się z nieprzemijającą błyskotliwością klasycznych utworów. Efektem są zaraźliwe piosenki, którym nie można się oprzeć i które brzmią, jak grane na żywo - ponieważ tak właśnie było.
 
Muszę pochwalić orkiestrę Joolsa, a zwłaszcza perkusistę Gilsona Lavisa i basistę Dave'a Swifta. Gilson jest najbliższy Charliemu Wattsowi, jeśli chodzi o umiejętność prawidłowego wykonania backbeatu. To był świetny zespół. I jeszcze ten Jools ze starym pianinem. Rewelacja! I jego brat Chris na Hammondzie. Studio Joolsa jest małe. Wystarczające dla 3-osobowego zespołu, ale my mieliśmy 18-osobowy skład. To wszystko nas połączyło - mówi Rod.

Ta muzyka ma ogromny wpływ na mnie i na każdego, komu ją prezentuję. Wyraża wiele emocji, ale radość jest jedną z najważniejszych. Na pewno poczujesz radość słuchając tej płyty. I to taką bezwstydną radość - podsumowuje projekt  "Swing Fever" Jools Holland.
 
Rod Stewart jest jednym z najpopularniejszych artystów, z ponad 250 milionami sprzedanych albumów na całym świecie. Jego charakterystyczny głos, styl i pisanie piosenek przekroczyły wszystkie gatunki muzyki popularnej - od rocka, folku, soulu, R&B, a nawet Great American Songbook - czyniąc go jedną z niewielu gwiazd, które cieszą się topowymi albumami w każdej dekadzie swojej kariery. Stewart zdobył niezliczone nagrody i wyróżnienia, w tym dwukrotnie był wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, był autorem bestsellerów "New York Timesa" i laureatem Grammy, a w 2016 roku oficjalnie stał się Sir Rodem Stewartem, zaraz po tym, jak został pasowany na rycerza w Pałacu Buckingham za zasługi dla muzyki i działalności charytatywnej.
 
Tracklista:
1. Lullaby Of Broadway
2. Oh Marie
3. Sentimental Journey
4. Pennies From Heaven
5. Night Train
6. Love Is The Sweetest Thing
7. Them There Eyes
8. Good Rockin' Tonight
9. Ain't Misbehavin'
10. Frankie And Johnny
11. Walkin' My Baby Back Home
12. Almost Like Being In Love
13. Tennessee Waltz

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.