Newsy

Sprzedaż kaset magnetofonowych idzie w górę

Portal Winylowy
Portal Winylowy
30.01.2017

Według raportu Nielsen Music podsumowującego rok 2016, nie tylko winyle odnotowują wzrost sprzedaży. Okazuje się, że także kasety magnetofonowe, uznane przez wielu za format wymarły, znów wracają do łask. W 2016 roku sprzedaż kaset wzrosła w Stanach Zjednoczonych aż o 74%.

Optymistycznie nastrajający raport sprzedaży kaset magnetofonowych wskazuje na pewnie zmiany na rynku muzycznym. Równie dobrze może być to tylko nieznaczne ożywienie rynku, jak i zwiastun prawdziwego ich renesansu. Bo czy jaszcze kilka lat temu wszyscy zgodnie twierdziliśmy, że winyle staną się znów tak popularne jak kiedyś?

STATYSTYCZNIE RZECZ UJMUJĄC

Według magazynu Billboard w 2015 roku sprzedano 74 tysiące kaset magnetofonowych, by w ciągu kolejnego roku osiągnąć poziom 129 tysięcy sztuk. To tylko niewielki kawałeczek muzycznego tortu, biorąc pod uwagę fakt, iż w 2016 roku sprzedano aż 105 milionów płyt CD i 13, 1 milionów winyli.

National Audio Company, największa z kilku amerykańskich firm, które wciąż produkują kasety magnetofonowe, twierdzi, że 2014 roku wyprodukowała 10 milionów kaset, w roku kolejnym produkcja wzrosła o 30 procent, a w 2016 wzrost produkcji był jeszcze większy. Te dane zdają się potwierdzać, iż obecna sytuacja to już pewien trend.

LICZBY TO NIE WSZYSTKO

Niektórzy wzrost sprzedaży kaset magnetofonowych w 2016 roku przypisują m.in. pojawieniu się na rynku kilku wydań topowych artystów jak m.in. Purpose Justina Biebera, Beauty Behind the Madness The Weeknd, soundtrack do Star Wars: The Force Awakens czy Yeezus Kanye Westa. Wiele z tych tytułów zostało sprzedanych wyłącznie za pośrednictwem nietradycyjnych sklepów muzycznych - jak Urban Outfitters. Aż 21% sprzedanych w USA kaset magnetofonowych nabyto właśnie tą drogą. Również reedycje klasycznych albumów: The Slim Shady LP Eminema, (3000 sprzedanych egzemplarzy) oraz Purple Rain Prince'a and the Revolutions (2000 sprzedanych egzemplarzy) przyczyniły się w znacznym stopniu do wzrostu ogólnych wyników sprzedażowych kaset magnetofonowych.

Kasety znalazły się też obiektem szczególnego zainteresowania ze strony artystów zajmujących się elektroniczną muzyką eksperymentalną, m.in. z uwagi na niskie koszty ich produkcji.

Od 2013 roku 8 października obchodzony jest jako międzynarodowy Cassette Store Day, który w zamyśle najbardziej zainteresowanych - sprzedawców i producentów - ma być połączony oczywiście z specjalnymi premierowymi wydaniami. Mają nadzieję na powtórzenie sukcesu Record Store Day. Kto wie, być może się uda.

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.