Sprzęt

Akcesoria do kalibracji gramofonu

Tomasz Pniewski
Tomasz Pniewski
09.03.2020
Prawidłowa kalibracja gramofonu jest konieczna do właściwego odtwarzania płyt winylowych, bez ich niszczenia. Nawet najlepszy gramofon i wkładka nie zapewnią satysfakcjonującego dźwięku, jeżeli nie wykonamy kilku bardzo ważnych czynności. Przydać nam się może kilka gadżetów.

Większość gramofonów oferuje bezproblemowy system ustawiania nacisku igły. Zazwyczaj jednak na początkowym etapie przygody z gramofonami, możemy potrzebować odrobiny pomocy z ustawieniem nacisku. Niezastąpiona może okazać się wtedy pomoc wagi nacisku. Waga elektroniczna jest prostym urządzeniem, które w czasie rzeczywistym podaje nacisk, z dokładnością nawet 2 cyfr po przecinku! Idealnym kompanem będzie Tonar Trackurate, dostępny zarówno w szarym, jak i żółtym kolorze.

Zanim jednak zaczniemy kalibrację ramienia, należy zadbać o odpowiednie wypoziomowanie całości. Nie warto używać jednak poziomic znanych z domowych remontów - ich znaczne rozmiary oraz często niedelikatne krawędzie mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Już za kilkadziesiąt złotych można nabyć okrągłą poziomicę marki Tonar o nazwie Ecolevel. Okrągła konstrukcja oraz dokładna podziałka pozwoli nam bezproblemowo ustawić całość konstrukcji w każdej płaszczyźnie. Należy pamiętać, by kalibracji dokonać na poziomie talerza gramofonowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gramofonów z miękkim zawieszeniem.

Jednym z podstawowych akcesoriów, jaki koniecznie musi znaleźć się w asortymencie każdego szanującego się miłośnika płyt winylowych, jest szablon do kalibracji wkładek gramofoniwych. Bez problemu możemy wydrukować go sobie na domowej drukarce. Niestety prawidłowe wycięcie otworu oraz zaginający się papier mogą nas skutecznie pozbawić motywacji. Dobrze sprawdzi się sztywny, plastikowy szablon, który nie tylko nie będzie się poruszał podczas kalibracji, ale wytrzyma zdecydowanie dłużej niż papierowy odpowiednik. To zadanie doskonale spełnia Alignment Tool od Ortofona. Dla bardziej wymagających użytkowników swoją propozycję przedstawił Tonar, tworząc świetne, wielozadaniowe urządzenie - Szablon typu II o oznaczeniu 3583.

Gdy już w pełni ujarzmiliśmy wkładkę gramofonową, warto zatroszczyć się o napęd, a dokładnie o jego odpowiednie obroty. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie tarczy stroboskopowej, zwłaszcza jeżeli nasz gramofon nie jest w taką wyposażony. Tutaj sytuacja ma się bardzo podobnie do szablonu kalibracji wkładki - możemy go wydrukować samemu, jeżeli jednak zależy nam na trwałości oraz jakości, warto sięgnąć po jeden z produktów dostępnych na rynku. Polecam tarczę stroboskopową marki Pro-Ject o wymownej nazwie Strobe It. Pozwala na ustawienie obrotów od 33 i 1/3 do 78, nie zapominając o 45. Działa w dwóch standardach: 50 i 60Hz. Po drugiej stronie znajduje się szablon do ustawienia wkładki! Przydatny, wielofunkcyjny gadżet.  

Wszystkie opisane produkty znajdziecie na stronie salonu Audio Forte

Jedyny polski portal o płytach winylowych. W sieci już od ponad 10 lat (wcześniej Psychosonda)

Dane kontaktowe

Redakcja Portalu Winylowego
(biuro e-words)
al. Armii Krajowej 220/P03
43-316 Bielsko-Biała

© 2024 Portal Winylowy. All rights reserved.